W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwszy dzień egzaminu maturalnego 2021

04.05.2021

Około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceum i technikum przystąpiło dziś, 4 maja do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Natomiast od godz. 14:00 egzamin pisały osoby, które zdecydowały się na język łaciński i kulturę antyczną na poziomie rozszerzonym. To pierwsze egzaminy w sesji majowej egzaminu maturalnego, który będzie trwał do 20 maja.

Biało-niebieska grafika z tekstem. Po lewej stronie napis Egzamin maturalny 4 maja. Po prawej język polski poziom podstawowy godz. 9:00, język łaciński i kultura antyczna poziom rozszerzony godz. 14:00

To drugi rok z rzędu, w którym ze względu na pandemię egzamin maturalny odbywa się praktycznie wyłącznie w formie pisemnej. Do egzaminów w części ustnej przystępują tylko absolwenci, którym wynik takiego egzaminu jest potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Podczas egzaminów zarówno uczniów, jak i nauczycieli obowiązują szczególne wytyczne sanitarne, opracowane przez MEiN, CKE i GIS.

Egzaminy przebiegły spokojnie, zostały przeprowadzone w każdej szkole.  

Podczas egzaminu z języka polskiego maturzyści przez 170 minut rozwiązywali zadania w dwóch arkuszach: w pierwszym – zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, w drugim – umiejętność tworzenia dłuższej wypowiedzi pisemnej. W tym roku arkusz został dostosowany i abiturienci mogli wybrać temat wypracowania spośród trzech podanych: dwóch rozprawek i interpretacji wiersza. W rozprawce maturzyści musieli odwołać się do tekstów literackich zamieszczonych w arkuszu („Lalki” Bolesława Prusa lub „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta) oraz do innych, wybranych tekstów kultury. Jeżeli wybrali interpretację wiersza – był to „Strych” Beaty Obertyńskiej. 

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem:

  • w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia około godz. 14:00, 
  • w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.

W środę, 5 maja od. godz. 9:00 absolwenci zmierzą się z pisemnym egzaminem z matematyki,  po południu egzamin z historii muzyki. 

Harmonogram terminu maturalnego w sesji głównej.

Materiały o egzaminie maturalnym dostępne są na stronie internetowej CKE.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki