W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie programu „Poznaj Polskę na sportowo”

17.11.2022

„Poznaj Polskę na sportowo” to program, którego celem jest upowszechnianie wśród uczniów uniwersalnych wartości sportu i olimpizmu, przybliżanie historii sportu oraz promowanie zdrowego stylu życia. Ważnym aspektem inicjatywy jest także kształtowanie lokalnego patriotyzmu i przywiązania do swojej małej ojczyzny. Program był skierowany do uczniów od 6 do 19 lat. Na jego realizację MEiN przeznaczyło 10 mln zł. Podsumowanie programu odbyło na stadionie stołecznej Legii podczas meczu Polska – Chile.

Duża grupa roześmianych dzieci siedzi na trybunie stadionu, machają biało-czerwonymi szalikami.

Informacje o programie

Program „Poznaj Polskę na sportowo” umożliwił ponad 19 tys. uczniów (19 069) udział w meczach piłki nożnej. O sfinansowanie wyjazdu na wydarzenia sportowe mogły ubiegać się kluby sportowe zrzeszone w Polskim Związku Piłki Nożnej, których członkami są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od 28 września do 16 listopada w projekcie wzięły udział 423 kluby sportowe.

Najchętniej oglądaną rozgrywką sportową był mecz Polska – Chile. Wzięło w nim udział ponad 10 tys. osób (10 673) z 259 klubów z całej Polski. 
Program realizował Polski Związek Piłki Nożnej. 

Z kolei wśród najchętniej oglądanych meczów klubowych znalazły się: 

  • KKS Lech Poznań – Raków Częstochowa (640 osób),
  • Jagiellonia – Legia Warszawa (514 osób),
  • Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze (500 osób).

Test wiedzy o piłce nożnej 

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę na sportowo” PZPN przygotował materiały edukacyjne oraz zorganizował quiz wiedzy dotyczący piłki nożnej. W inicjatywie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, niezależnie od tego, czy trenują piłkę nożną w klubach, czy są po prostu kibicami.

Tekst składał się z trzech etapów. Zwycięzcami pierwszego etapu zostało 25 uczniów i 25 uczennic z najlepszym wynikiem w swoim województwie. Zostali oni zaproszeni do kolejnego etapu, który był rozgrywany od 10 października do 7 listopada.

Założenia programu „Poznaj Polskę na sportowo”

Misją programu było wspieranie lokalnego patriotyzmu i budowanie przywiązania do swojej małej ojczyzny. Kluby piłkarskie to jeden z kluczowych elementów integrujących lokalną społeczność. Wokół drużyn piłkarskich tworzą się społeczności, które podtrzymują tradycje i zwyczaje. Podobnie jest z reprezentacją narodową, która wspiera budowanie wspólnoty narodowej. Sportowe sukcesy, szczególnie piłkarskie to część naszej historii. 

Wśród założeń przedsięwzięcia były także: 

  • promocja wśród uczniów pozytywnych wzorców jakie niesie ze sobą sport, tj. determinacji, wytrwałości, woli walki, konsekwencji, dyscypliny pracy,
  • przedstawienie dydaktycznej i wychowawczej funkcji sportu,
  • przekazanie wiedzy na temat uniwersalnych wartości sportu, historii sportu, w szczególności piłki nożnej,
  • promocję wśród uczniów zdrowego i aktywnego trybu życia.

Wideo

Zdjęcia (30)

{"register":{"columns":[]}}