W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem na Święta 2021 – zapraszamy do udziału w akcji MEiN

06.12.2021

Już po raz czwarty zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także polskie szkoły za granicą do udziału w akcji „Razem na święta”. Głównym celem naszej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Na zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 20 grudnia br. Z uwagi na trwający stan epidemii apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas działań realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”.

Grantowe tło z białymi kropkami imitującymi gwiazdy. Na dole zaspy śniegu. Po środku biały prezent, na którym widoczne są dwie niebieskie dłonie trzymają czerwone serce. Czerwona kokarda przy prezencie. Po prawej stronie napis Razem na Święta - zapraszamy do udziału w akcji MEiN. W prawym górnym rogu logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki

Zgłoszenia do udziału w akcji 

Warunkiem udziału w akcji „Razem na Święta” jest przesłanie przez dyrektora placówki lub osoby przez niego upoważnionej ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 20 grudnia br., do godz. 23:59. Wyniki ankiety zaprezentujemy we wtorek, 21 grudnia br. 

Wszystkie placówki biorące udział w akcji otrzymają pamiątkowe dyplomy. 

Zgłoszenia dla szkół polonijnych 

Do udziału w przedsięwzięciu zapraszamy również szkoły polonijne i polskie szkoły za granicą. Placówki zainteresowane włączeniem się do akcji „Razem na Święta” prosimy o wypełnienie ankiety dostępnej na stronie OPREG

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: 

 • nazwa przedszkola / szkoły/ placówki oświatowej;
 • typ przedszkola / szkoły / placówki oświatowej;
 • liczba uczniów przedszkola / szkoły / placówki oświatowej;
 • adres e-mail przedszkola / szkoły / placówki oświatowej.

Placówki polonijne, które wezmą udział w akcji, również otrzymają pamiątkowe dyplomy. 

„Razem na Święta” – założenia akcji 

„Razem na Święta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. 

Z uwagi na trwający stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny uwzględniać obowiązujące zasady bezpieczeństwa i przepisy sanitarne. 

Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”

Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania: 

 • zorganizowanie zbiórki darów dla osób potrzebujących, 
 • samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy,
 • przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliższej okolicy, przyjaciół, 
 • zaoferowanie pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
 • zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
 • przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
 • wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą. 

Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Katalog działań jest otwarty. Chętnie poznamy inne przedsięwzięcia przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Chcemy, aby szkoły otwierały się na współpracę ze środowiskiem lokalnym, a uczniowie dostrzegali potrzeby i problemy innych ludzi.

„Razem na Święta” w internecie i mediach społecznościowych

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły z granicą do dzielenia się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji „Razem na Święta”. Nie wymagamy sprawozdań. Prosimy jedynie o publikowanie informacji na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwięta.

„Razem na Święta” – poprzednie edycje 

To już czwarta edycja akcji. W roku 2018 w inicjatywę włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek, a w 2019 roku z ponad 10 tys. Organizowali oni zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

W roku 2020 – mimo stanu epidemii – odnotowaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń. W przedświąteczną pomoc zaangażowało się ponad 12 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności. 

Zachęcamy do udziału w akcji! Bądźmy #RazemNaŚwięta!

{"register":{"columns":[]}}