W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rekomendacja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2

04.03.2020

Logo - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. W związku z powyższym, rekomendujemy bezwzględne stosowanie zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia.

MNiSW zaleca sprawdzanie aktualnych informacji zamieszczanych na stronach internetowych: www.gov.pl/koronawirus oraz gis.gov.pl/aktualnosci/.

Na stronie GIS można uzyskać informacje dotyczące, m. in.: podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi oraz zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego (SARS-CoV-2).

Zaleca się wstrzymanie wyjazdów polskich studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa SARS-CoV-2, a także powstrzymanie przyjazdów do Polski studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników naukowych z tych obszarów.

Zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego (według aktualnego stanu) regiony obecnie objęte takim zagrożeniem to: Chiny, Hongkong oraz Korea Południowa, Włochy, Iran i Japonia.

Zaleca się, do rozważenia możliwości podjęcia przez uczelnie i pozostałe jednostki sektora szkolnictwa wyższego i nauki decyzji dotyczących sytuacji  tych osób m.in. poprzez przełożenie rozpoczęcia studiów/wymiany na kolejny semestr, późniejsze rozpoczęcie semestru lub umożliwienie pracy i nauki zdalnej z użyciem nowoczesnych technologii, np. wykorzystywanych w ramach telepracy oraz procesach kształcenia na odległość.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Zespół do spraw koordynacji działań w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19, który na bieżąco monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 . W skład Zespołu pod kierownictwem sekretarza stanu prof. dr. hab. Wojciecha Maksymowicza wchodzą przedstawiciele konferencji rektorów, studentów, NAWA i kilku departamentów MNiSW.

{"register":{"columns":[]}}