W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 6 200 szkół zgłosiło swój udział w akcji Szkoła pamięta – dziękujemy!

30.10.2020

Ponad 6 200 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji „Szkoła pamięta”. Cieszymy się, że tak wielu uczniów i nauczycieli z całego kraju podejmuje inicjatywy, których celem jest upamiętnienie ważnych rocznic oraz postaci historycznych. O swoich działaniach szkoły informują na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, publikując posty z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Napis po lewej stronie ponad 6 200 szkół w akcji #Szkoła Pamięta - dziękujemy! Po prawej stronie kombatant w otoczeniu harcerzy.

„Szkoła pamięta” 2020 

Do tegorocznej akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. Uczniowie i nauczyciele przygotowali wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw. Na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, przypomnieć o historii swojej małej ojczyzny i ważnych rocznicach historycznych.

W akcji wzięli także udział uczniowie i nauczyciele ze szkół polonijnych – otrzymaliśmy od nich 40 zgłoszeń.

W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, zachęcaliśmy uczniów i nauczycieli przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.

#SzkołaPamięta – przykłady działań   

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty i fotorelacje z działań zrealizowanych w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Dodają także posty w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta. Oto kilka wybranych inicjatyw, którymi podzieli się uczniowie i nauczyciele ze szkół uczestniczących w akcji.

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przeciszewie przygotowali gazetkę ścienną poświęconą lokalnym miejscom pamięci. Przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą ofiary okupacji hitlerowskiej na murze sierpeckiego klasztoru. Gazetki ścienne o Święcie Zmarłych oraz lokalnej historii przygotowali podopieczni Fundacji Złote Serce. Społeczność Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przeworsku wysłała wirtualne kartki do bohaterów Powstania Warszawskiego. O bohaterach Armii Krajowej pamiętali także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Gdańsku, którzy przesłali kombatantom i ich rodzinom e-kartki z poezją patriotyczną.

Na wirtualny spacer szlakiem lokalnych miejsc pamięci udały się przedszkolaki z Przedszkola publicznego nr 2 im. Jasia i Małgosi w Radlinie, a wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku poznali filmy dokumentalne dotyczące lokalnej historii. Uczniowie klasy 5 a ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Brzechwy w Rumii zaprezentowali rodzinne pamiątki z czasów i oraz II wojny światowej. Z kolei licealiści z Zespołu Szkół w Rzepinie wzięli udział w konkursie recytatorskim on-line.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu zaangażowała się w przygotowanie filmowej wersji Apelu Poległych. Na uwagę zasługuje również film „Rok 1920 na Południowym Podlasiu” zrealizowany przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Norwida w Białej Podlaskiej, a także akcja zorganizowana przez Zespół Szkół nr 128 w Warszawie. Uczniowie tej placówki zapalali wirtualne znicze pamięci dla bohaterów Powstania Warszawskiego z ich okolicy.

To tylko wybrane przykłady z tysięcy działań podejmowanych przez szkoły, przedszkola i placówki oświatowe. W całym kraju uczniowie i nauczyciele zorganizowali szereg podobnych inicjatyw. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich niezwykłej pomysłowości oraz zaangażowania.

 „Szkoła pamięta” – idea akcji

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

 

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom oraz rodzicom za udział w akcji i piękne świadectwo pamięci oraz szacunku do naszej historii.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Wideo

{"register":{"columns":[]}}