W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MEN do nieprawdziwej publikacji portalu polityka.pl

04.09.2019

W odpowiedzi na publikację w serwisie polityka.pl pt. „Od teraz dyrektorzy będą…”, opublikowaną 2 września br., autorstwa Dariusza Chętkowskiego informuję, że informacje zawarte w tym artykule są nieprawdziwe i nie mają żadnego potwierdzenia w faktach!

A fakty są takie. Po tragicznych wydarzeniach w warszawskiej szkole (zabójstwo ucznia), poprosiliśmy kuratorów oświaty o podjęcie działań dotyczących wzmocnienia bezpieczeństwa w szkołach i placówkach, w tym przypomnienia obowiązujących procedur w sytuacjach kryzysowych. W piśmie wskazaliśmy na 4 działania, które powinni zrealizować dyrektorzy szkół do końca maja, w tym:

- przeprowadzenie rady pedagogicznej na temat obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, wynikających z przepisów prawa oświatowego, procedur zachowania w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych;

- zorganizowanie spotkania z rodzicami uczniów, podczas których zostaną przedstawione procedury bezpieczeństwa obowiązujące na terenie danej szkoły/placówki oraz osoby i instytucje, do których można zgłosić się o wsparcie w sytuacjach wymagających pomocy psychologiczno-pedagogicznej i wychowawczej;

- przeprowadzenie zajęć z uczniami na temat czynników warunkujących bezpieczeństwo w szkole/placówce, procedur zachowania w sytuacji nadzwyczajnej oraz obowiązków wynikających z poszanowania drugiego człowieka;

- wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołą/placówką a rodzicami, w tym przez utworzenie formuły tzw. anonimowej skrzynki na sygnały. 

Tzw. anonimowa skrzynka na sygnały rodziców lub dzieci nie zastępuje bezpośrednich form kontaktu, które powinny opierać się na zaufaniu uczniów i rodziców do kadry pedagogicznej w pracującej w szkole. Sygnały od rodziców wskazują jednak, że w niektórych sytuacjach rodzice proszą o zachowanie ich anonimowości w relacji z pracownikami szkoły. Działania dyrektora szkoły, nauczycieli powinny być adekwatne do występujących, zdiagnozowanych problemów, a forma kontaktu dostosowana do potrzeb i oczekiwań z rodziców i uczniów.

Apelujemy do autora publikacji o weryfikowanie informacji i o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród nauczycieli i dyrektorów szkół.

Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

{"register":{"columns":[]}}