W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kształcenie młodocianych pracowników

Współpracę na linii pracodawca – uczeń – szkoła wzmocniono również w odniesieniu do kształcenia uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami.

Odpowiedzialność za kształcenie ucznia – młodocianego pracownika spoczywa zarówno na dyrektorze szkoły jak też na pracodawcy, dlatego też niezbędne jest podjęcie współpracy pracodawcy ze szkołą, w której ten młodociany pracownik realizuje kształcenie zawodowe teoretyczne oraz kształcenie ogólne. Konieczna staje się zatem współpraca dyrektora szkoły i pracodawcy w zakresie realizacji szkolnego programu nauczania zawodu. Mając na celu osiągnięcie założonych w programie nauczania zawodu efektów kształcenia, szczególnie istotne jest, by pracodawca zatrudniający młodocianych w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, kierujący ich na dokształcanie teoretyczne do branżowej szkoły I stopnia, ustalił z dyrektorem szkoły:

  1. zakres kształcenia zawodowego zapewnianego przez szkołę i pracodawcę, wynikający z programu nauczania zawodu,
  2. liczbę dni w tygodniu, w których zajęcia praktyczne odbywają się u pracodawcy,
  3. sposób monitorowania przez każdą ze stron realizacji programu nauczania zawodu.

Ustalenia te stanowią załącznik do umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, zawieranej z młodocianym pracownikiem, zgodnie z przepisami ustawy – Kodeks pracy.

{"register":{"columns":[]}}