W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sukces młodych geografów na VI Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej

05.07.2019

Polscy uczniowie znakomicie spisali się podczas VI Bałtyckiej Olimpiady Geograficznej. Reprezentanci z Polski wywalczyli łącznie 5 medali – złoty, srebrny i trzy brązowe. Olimpiada Bałtycka to kolejny etap przygotowań do Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która w sierpniu odbędzie się w Hongkongu. Wyjazd na VI Baltic iGeo został sfinansowany z dotacji MEN.

Sukces młodych geografów na VI Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej

W zawodach odbywających się od 24 do 28 czerwca br. w Kaliningradzie uczestniczyło łącznie 46 uczniów z 6 państw: Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rosji. Polskę reprezentowało 8 finalistów XLV Olimpiady Geograficznej. Najlepszy wynik uzyskał Maciej Dercz – uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, który zajął drugie miejsce i zdobył złoty medal. Srebrny krążek przypadł w udziale Wojciechowi Pawłowskiemu z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (7 miejsce).

Brązowe medale wywalczyli: Szymon Mol (Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej), Marcin Weremczuk (Gimnazjum w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie) oraz Maciej Fiedoruk (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV w Warszawie).

Zawody odbyły się na Bałtyckim Uniwersytecie Federalnym im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. W czasie olimpiady uczniowie rozwiązywali zadania terenowe (fieldwork), testy pisemne, składające się z pięciu części, oraz quiz multimedialny. Wszystkie zadania sprawdzały wiedzę i umiejętności geograficzne.

W trakcie zajęć terenowych uczniowie wykonywali mapy oraz rozwiązywali zadania, m.in. na temat zmian w przestrzeni miejskiej, geomorfologii wybrzeża oraz zagospodarowania miejscowości uzdrowiskowej. Testy pisemne obejmowały zagadnienia z zakresu rozwoju megalopolis, zanieczyszczeń atmosfery, rolnictwa i degradacji gleb, konfliktów etnicznych i procesów brzegowych. Quiz multimedialny był natomiast złożony z 40 pytań z różnych dziedzin geografii. Opiekunami reprezentacji Polski byli członkowie Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej Krzysztof Piasecki oraz dr Joanna Uroda.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

fot. Komitet Główny Olimpiady Geograficznej

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.07.2019 16:23 Łukasz Trawiński
Pierwsza publikacja:
12.07.2019 16:23 Łukasz Trawiński