W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Michał Łabenda

Ambasador Michał Łabenda

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Arabskiej Republice Egiptu

Ambasador Michał Łabenda urodził się 10 września 1974 r. we Wrocławiu. W latach 1993-1999 r. studiował na kazachskojęzycznym wydziale fakultetu orientalistyki na Uniwersytecie im. Al-Farabiego w Ałmaty (Kazachstan), ze specjalnością język i literatura arabska.

Jest doktorem nauk humanistycznych, pracę doktorską na temat radykalnych ruchów muzułmańskich w Dolinie Fergańskiej obronił w 2005 r.

W 1999 r. rozpoczął aplikację w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w 2000 r. zdał egzamin dyplomatyczno-konsularny. W latach 2000-2001 przebywał na kursie języka i kultury japońskiej dla dyplomatów, organizowanym przez MSZ Japonii w Osace.

Po powrocie do MSZ pracował w Departamencie Azji i Pacyfiku, zajmując się relacjami Polski z Chinami, Hongkongiem, Makau i Tajwanem. W latach 2002-2005 pracował jako II sekretarz ds. politycznych w Ambasadzie RP w Taszkencie.

W latach 2005-2006 pracował na kierunku centralnoazjatyckim w Departamencie Europy Wschodniej MSZ.

W latach 2006-2007 był uczestnikiem programu Transatlantic Diplomatic Fellowship, pracując w Biurze ds. Europejskich i Euroazjatyckich w Departamencie Stanu USA.

Po powrocie objął stanowisko zastępcy dyrektora w Departamencie Europy Wschodniej, później – Departamencie Wschodnim. W zakres obowiązków wchodziło kształtowanie relacji z państwami Kaukazu Płd. i Azji Centralnej.

W roku 2009 złożył egzamin na urzędnika służby cywilnej.

W latach 2010-2014 był ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Azerbejdżanie, od stycznia 2013 r. został akredytowany także w Turkmenistanie. W latach 2015-2018 pełnił funkcję ambasadora wizytującego w Mongolii.

Od października 2018 r. p. Michał Łabenda jest Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu oraz Państwie Erytrea. Do marca 2019 r. także z dodatkową akredytacją w Republice Sudanu

Ambasador Michał Łabenda zna język angielski, arabski, azerbejdżański, francuski, jidysz, karakałpacki, kazachski, niemiecki, rosyjski, uzbecki.

Żonaty, syn Jan.