W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Energii monitoruje bezpieczeństwo funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego

12.04.2016

Minister Energii prowadzi aktywny monitoring bezpieczeństwa funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Zapewnienie ciągłości dostarczania energii elektrycznej w ilościach wynikających z potrzeb odbiorców jest najważniejsze z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju polskiej gospodarki.

Poziom rezerw mocy w KSE jest bezpieczny. Rezerwa to średnio 18 proc. ponad prognozowaną wartość zapotrzebowania na moc w kraju, czyli około 4,5 GW.

Obecnie w Polsce prowadzone są zgodnie z harmonogramem inwestycje w zdolności wytwórcze o łącznej mocy ponad 5 800 MW. Najważniejsze realizowane obecnie projekty to nowe bloki energetyczne w: Jaworznie i Stalowej Woli (TAURON Polska Energia S.A.), Włocławku i Płocku (PKN ORLEN S.A.), Kozienicach (ENEA S.A.) oraz Opolu i Turowie (PGE S.A.)

Najistotniejsze inwestycje w sieci przesyłowe obejmują przede wszystkim inwestycje związane z przyłączeniem i wyprowadzeniem mocy z nowych jednostek wytwórczych, w tym elektrowni konwencjonalnych i OZE. Dotyczą także odpowiedniego wzmocnienia połączeń wewnątrz kraju. Rozbudowa połączeń transgranicznych natomiast jest ukierunkowana na zwiększenie transgranicznych zdolności przesyłowych i tym samym dalsze zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Powstało połączenie Polska-Litwa 400 kV, które pozwala na osiągnięcie wymiany energii elektrycznej na poziomie 500 MW. Następuje również zwiększenie przepustowości połączeń Polska-Niemcy dzięki instalowaniu przesuwników fazowych na istniejących dwóch liniach Krajnik-Vierraden oraz Mikułowa-Hagenverder. Po zainstalowaniu przesuwników po obu stronach, planowanym na 2017 r., zwiększą się zdolności wymiany transgranicznej pomiędzy systemami elektroenergetycznymi Polski i Niemiec.

Ze względu na potencjał wytwórczy krajowych elektrowni oraz posiadane zasoby kopalne w Polsce, podstawą pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną są i będą nadal źródła krajowe, przede wszystkim węgiel. Import energii, zarówno z rynku UE jak i państw trzecich, traktowany może być jako uzupełnienie generacji krajowej oraz wykorzystywany na potrzeby dostaw awaryjnych i usług bilansowania systemu. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.05.2018 06:34 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.05.2018 06:34 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}