W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Energii powołuje Zespół ds. wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych

20.07.2016

Minister Energii powołał zespół doradczy, którego zadaniem jest analiza i przygotowanie warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR). 20 lipca 2016 r. w ME odbyło się inauguracyjne posiedzenie oraz wręczenie nominacji ekspertom, którzy wejdą w jego skład.

Powołanie Zespołu to jednocześnie moment rozpoczęcia prac nad pierwszym, od czasu transformacji ustrojowej Polski, tak znaczącym programem badań nad nowymi technologiami reaktorowymi. Stawia to tym samym nasz kraj w gronie państw wdrażających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe. - Energetyka to dziedzina wymagającą planowania strategicznego. Dlatego równolegle do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zdecydowaliśmy o zainicjowaniu intensywnych prac na rzecz zbadania potencjału rozwoju nowych technologii reaktorowych w Polsce  – podkreśla Józef Sobolewski dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME. Członkowie zespołu to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach z takich instytucji jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Energoprojekt-Warszawa S.A., czy Prochem S.A. Ich zadaniem będzie przedstawienie rekomendacji najefektywniejszej ścieżki wykorzystania możliwości rodzimej nauki i biznesu w tym przedsięwzięciu oraz analizę potencjału rynkowego wdrożenia tej technologii, produkcji i sprzedaży. 

Ministerstwo Energii podjęło decyzję o rozpoczęciu projektu oceny potencjału HTR z uwagi na możliwości, jakie daje ta technologia, a w szczególności jej ogromną wartość dla zastosowań przemysłowych, o charakterze kogeneracyjnym.  HTR pracuje w bardzo wysokiej temperaturze rzędu 500-1000oC, co pozwala na wykorzystanie go przede wszystkim jako źródło ciepła przemysłowego. Pozwoli to m.in. w przyszłości na znaczną redukcję importu gazu ziemnego używanego jako źródła ciepła w przemyśle chemicznym. - Chcemy by Polska budowała swoją przewagę konkurencyjną na zaawansowanych technologiach eksportowych, a nie taniej sile roboczej. HTR może być swoistą "ucieczką do przodu" na rynku paliw i energii – podkreśla Sobolewski. Zainteresowanie udziałem w polskim przedsięwzięciu wyraziły już firmy brytyjskie i francuskie agencje rządowe. Prowadzono również rozmowy z brytyjskim Departamentem Energii i Zmian Klimatu, oraz amerykańskim Departamentem Energii.Przewodniczący zespołu, prof. Grzegorz Wrochna z NCBJ zaznacza, że na świecie powstało już kilka reaktorów badawczych w technologii HTR chłodzonych gazowym helem. -  Celem polskiego projektu jest wdrożenia takich reaktorów jako źródła ciepła dla przemysłu. Jednocześnie chcemy jednak prowadzić prace badawcze nad jeszcze bardziej nowatorskimi rozwiązaniami. Tak właśnie powinna wyglądać efektywna współpraca nauki z przemysłem: duże inwestycje w sprawdzonych technologiach powinny napędzać wdrożenia pilotażowe nowych technologii i prace badawcze nad technologiami przyszłości. - wyjaśnia.

***


Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe zaliczane są do reaktorów tzw. Generacji IV. Prace nad tymi konstrukcjami prowadzone są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Japonii, Chinach czy Korei Płd. Wodróżnieniu od powszechnie stosowanych w energetyce reaktorów lekkowodnych, ich główną zaletą jest możliwość wytwarzania ciepła o bardzo wysokiej temperaturze rzędu 500-1000oC. Pozwala to na wykorzystanie go jako efektywnego źródło ciepła przemysłowego, które konieczne m.in. w procesach chemicznych (np. wytwarzanie wodoru, zgazowanie węgla i wiele innych). Jest również bardzo bezpieczny – jego konstrukcja pozwala bez ryzyka umieścić go w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, dzięki czemu unika się strat na przesyle energii.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}