W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski o połączeniu PGG i KHW: To ważny krok na drodze do uzdrowienia polskiego górnictwa

31.03.2017

W piątek 31 marca 2017 r. sfinalizowany został proces łączenia Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). – Dziś powstaje największa spółka węglowa w Unii Europejskiej. To ogromna szansa dla polskiego górnictwa, polskiej gospodarki i dla regionu – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania z dziennikarzami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Na połączeniu obu spółek zyska branża, obie spółki, ale przede wszystkim ich pracownicy. Silna firma to stabilne miejsca pracy, więcej pieniędzy na inwestycje i szersze rynki zbytu – komentował minister. Dodał, że połączenie ma ugruntować silną pozycję PGG na rynku.

Podkreślił, że gdyby nie udało się doprowadzić tego procesu do końca, KHW skazane byłoby na upadłość, a tysiące osób straciłoby pracę. Suma zobowiązań Holdingu sięgnęła 2,5 mld zł i spółka nie miała szans na dalsze samodzielne funkcjonowanie. - Dlatego pomimo głosów krytyki byliśmy zdeterminowani, aby ten proces doprowadzić do końca. Nie było to łatwe, rozmowy trwały długimi miesiącami, ale dziś mamy tego efekty – powiedział. Zaznaczył, że wszyscy pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego zostaną na swoich miejscach pracy, a ich wynagrodzenie, jeśli się zmieni – to jedynie na korzyść pracowników.  

Z kolei wiceminister Tobiszowski zwrócił uwagę, że połączenie PGG i KHW to kolejny etap reformy sektora. -  Jeden z wielu, które już wykonaliśmy i które jeszcze przed nami na drodze do uzdrowienia polskiego górnictwa – mówił.  - Podjęliśmy się tego zadania i realizujemy je. Obiecaliśmy, że doprowadzimy do tego, że górnictwo – które jest i przez lata jeszcze pozostanie podstawą polskiej energetyki - będzie rentowne, konkurencyjne i będzie się rozwijać. Podjęliśmy takie zobowiązanie bo wierzymy w to, że zarówno węgiel jak i polskie górnictwo mają potencjał do tego, aby być fundamentem nowoczesnej gospodarki Polski – podkreślał.

Zaznaczył, także że dzięki podjętym działaniom restrukturyzacyjnym PGG zaczyna przynosić zyski. Zespolenie kopalń, ograniczenie kadry zarządzającej i administracji oraz inwestycje w poprawę efektywności dają efekty. Od kilku miesięcy spółka zarabia na sprzedaży węgla i odrabia straty. – Dzięki naszym działaniom dziś możemy z optymizmem patrzeć na przyszłość sektora. Połączenie KHW i PGG to ważny krok dla górnictwa węgla kamiennego, dla Śląska i polskiej gospodarki. Kolejne wciąż przed nami – podsumował.

***

Po fuzji do PGG przyłączone zostaną wszystkie kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego. Same połączenie zapewni Holdingowi pieniądze na rozwój i modernizację kopalń i zakładów przeróbczych. Po fuzji spółek Polska Grupa Górnicza zostanie dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ponad 1 mld zł. W planie inwestycyjnym są między innymi:

  • drążenie wyrobisk górniczych
  • modernizacja zakładu przeróbki kopalni Murcki-Staszic, by był w stanie obsłużyć zwiększoną ilość wydobycia, które do niego trafi,
  • zakup niezbędnych obudów zmechanizowanych,
  • zakup urządzeń transportowych,
  • zakup i stopniowe wykonywanie urządzeń schładzających powietrze, dla poprawy warunków pracy,
  • instalowanie kolejnych rurociągów technologicznych, w tym podsadzkowych, dzięki którym można odcinać stare wyrobiska, tworzące ryzyko pożarów endogenicznych, skutecznie likwidować te pożary
  • zakup urządzeń transportowych, w tym taśmy przystosowane do jazdy załogi w KWK Mysłowice Wesoła.
Więcej informacji na temat PGG na prezentacji

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}