W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski: Rozmowy ws. przesyłu ropy miały dobry przebieg, spółki porozumiały się ws. wznowienia odbioru czystej ropy naftowej oraz odszkodowań

03.06.2019

- To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie – podkreślił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski po spotkaniach spółek ws. przesyłu ropy rurociągiem „Przyjaźń”, które odbyły się 3 czerwca 2019 r. w Moskwie.

ropociąg

Spotkanie w Moskwie było kontynuacją spotkania w Warszawie, które odbyło się z inicjatywy Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W spotkaniu, tak jak poprzednio, udział wzięły firmy odpowiadające za produkcję oraz logistykę ropy naftowej przesyłanej rurociągiem „Przyjaźń”, jak również przedstawiciele rafinerii odbierających surowiec tą drogą. Podczas spotkania ustalono przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedna nitką od dnia 10 czerwca br. Jednocześnie kontynuowane będą wcześniej uzgodnione działania dotyczące pełnego udrożnienia systemu przesyłowego. Nastąpił również postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań.

W celu zapewnienia ciągłości przerobu polskich rafinerii, jak również zaopatrzenia w paliwa polskiego rynku, Minister Energii wydał trzy decyzje w sprawie uwolnienia zapasów obowiązkowych ropy naftowej. Minister Energii wystąpił także 21 maja 2019 r. do swojego odpowiednika Ministra Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka z wnioskiem o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie zaistniałego kryzysu, co niewątpliwie przyczyniło się do konstruktywnego przebiegu spotkań w Warszawie i Moskwie. Pozwoliło to także na wypracowanie technicznych rozwiązań dotyczących przywrócenia przesyłu ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń”.

- Dzięki działaniom, podejmowanym przez Ministerstwo Energii i spółki paliwowe, zaopatrzenie rynku paliw w kraju odbywa się bez zakłóceń – podkreśla Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Ministerstwo Energii będzie nadal monitorować sytuację w zakresie dostaw ropy naftowej i zaopatrzenia rynku w paliwa ciekłe do czasu pełnego rozwiązania sytuacji kryzysowej.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.06.2019 17:54 Wojciech Rutkowski
Pierwsza publikacja:
03.06.2019 17:54 Wojciech Rutkowski