W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski w Krynicy o bezpieczeństwie energetycznym w warunkach polityki klimatycznej UE

04.09.2019

– Realizując ambitną, unijną politykę klimatyczną należy uwzględnić bardzo różne warunki społeczne i gospodarcze oraz możliwości finansowe państw członkowskich. W przeciwnym razie zagrozi to bezpieczeństwu energetycznemu poszczególnych krajów i konkurencyjności gospodarek – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy 4 września 2019 r., otwierając panel poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu w warunkach polityki klimatycznej UE.

Minister Krzysztof Tchórzewski

Zdaniem ministra rosnący udział źródeł zero i niskoemisyjnych pociąga za sobą konieczność zwiększenia elastyczności pracy systemu elektroenergetycznego, uwzględnienie wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę przesyłową, dystrybucyjną i magazynową, w tym również wykorzystanie zaawansowanych technologii. – Niezwykle istotne, a często pomijane, są też koszty pośrednie związane z transformacją regionów górniczych, czyli inwestycje w nowe moce wytwórcze, zmiany na rynku pracy, czy rewitalizację terenów pogórnicznych – powiedział minister.

W Projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. mocno stawiamy m.in. na promowanie poprawy efektywności energetycznej i budowanie świadomości energetycznej odbiorców oraz rozwój energetyki rozproszonej – prosumentów, klastrów energii, spółdzielni energetycznych. Już dziś widać istotny efekt – liczba mikroinstalacji zwiększyła się z poziomu ok. 16 tys. w 2016 do ok. 85,6 tys. w I kwartale 2019 r.

W opinii ministra Krzysztofa Tchórzewskiego niezwykle ważnym wyzwaniem dla gospodarki Polskiej, jak i całej UE, będzie zmierzenie się z postulatem zaprezentowanym na forum Wspólnoty dotyczącym osiągnięcia neutralności klimatycznej w ciągu 30 lat. – Ze względu na ogromne koszty takiego zadania, w nadchodzących miesiącach Polska będzie musiała podjąć negocjacje długoterminowej strategii niskoemisyjnej Unii Europejskiej do 2050 r – dodał minister.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}