W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tomasz Dąbrowski rozmawiał w Londynie o transformacji energetycznej

27.06.2019

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski 27 czerwca 2019r. wziął udział w konferencji FT Energy Transition Strategies Summit zorganizowanej przez Financial Times w Londynie. Uczestnicy wydarzenia dyskutowali na temat różnych koncepcji redukcji emisji gazów cieplarnianych i transformacji energetycznej m.in. w kontekście polityki klimatyczno-energetycznej UE, specyficznych uwarunkowań dotyczących poszczególnych państw i wynikających z nich kosztów społeczno-gospodarczych.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski

Minister Dąbrowski uczestniczył w panelu dyskusyjnym pt. „Countering the Climate Backlash: Policy Making in the Age of Populism” skupiającym się na wpływie różnych czynników, m.in. opinii publicznej, kwestii społecznych i ekonomicznych, na kształtowanie polityki energetycznej państwa. Zaprezentował wizję sprawiedliwej i ewolucyjnej transformacji energetycznej zawartej w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, a także zwrócił uwagę na wyzwania, które stoją przed polskim sektorem energetycznym.

Podkreślił, że sprawiedliwa transformacja powinna stawiać konsumenta w centrum oraz uwzględniać różne punkty startowe państw członkowskich. Kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w akceptowalnych cenach. Wskazał na plany uwzględnienia w przyszłym miksie energetycznym Polski zarówno zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, jak i energetyki jądrowej. Zauważył, że dyskusja o celach polityki klimatyczno-energetycznej powinna uwzględniać koszty społeczne i gospodarcze, które będą musiały ponieść regiony UE o gospodarce polegającej na węglu.

Wszyscy uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodzili się, że cel neutralności klimatycznej wiąże się z kosztami, które są różne dla różnych państw, a ścieżka dojścia do nich powinna być neutralna technologicznie.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.06.2019 15:43 Wojciech Rutkowski
Pierwsza publikacja:
27.06.2019 15:43 Wojciech Rutkowski