Ministrowie Tchórzewski i Tobiszowski na uroczystościach Barbórkowych w Polskiej Grupie Górniczej

minister K. Tchórzewski na Barbórce 2018

-Polskie górnictwo ma przed sobą dobrą przyszłość i perspektywę stabilnego rozwoju. Chcemy aby w przyszłości branża rozwijała się dynamicznie i była coraz bardziej konkurencyjną - powiedział minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej. Wydarzenie z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odbyło się 30 listopada 2018r. w Katowicach. W obchodach wziął także udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Podczas uroczystości minister Tchórzewski dziękował górnikom, pracownikom firm okołogórniczych i wszystkim związanym z tym sektorem gospodarki, za zaangażowanie w codzienną, pełna poświęcenia, pracę. Szczególne podziękowania skierował do górników pracującym pod ziemią, za wykonywanie wyjątkowo trudnego zawodu.

Minister podkreślał rolę i pozycję Polskiej Grupy Górniczej, która jako największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie stanowi fundament nie tylko polskiego górnictwa węgla kamiennego, ale całego polskiego przemysłu. Dzięki inwestycjom i ciężkiej pracy marka PGG SA stała się rozpoznawalnym znakiem firmowym- dodał minister. Spółka jest największym pracodawca na Śląsku – zatrudnia ok. 43 tysiące pracowników. Kolejne 200 tys. osób pracuje w firmach, które na stałe współpracuje z kopalniami Spółki. PGG produkuje ponad 46 proc. węgla kamiennego w kraju i ponad 55 proc. węgla energetycznego.

 Według Tchórzewskiego utrzymujący się popyt na węgiel kamienny, polityka energetyczna polskiego rządu gwarantująca utrzymanie zapotrzebowania na to paliwo w energetyce oraz dostęp do złóż zapewnia ciągłość produkcji przez kolejne lata, sprawiają, że pracownicy Spółki z optymizmem mogą patrzeć w przyszłość.

W trakcie uroczystości odbyło się także wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych zasłużonych dla górnictwa. Wyróżnieni zostali również górnicy – pracownicy kopalń. Barbórka, jako tradycyjne święto górników w tym roku została wpisana na krajowa listę na niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Od tego momentu pamięć o tradycji górniczej na trwale zapisze się w annałach historii, umożliwiając przyszłym pokoleniom poznanie swojego dziedzictwa.

 

Barbórka 2018
Barbórka 2018
Barbórka 2018
Barbórka 2018
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 30.11.2018 20:18
Osoba publikująca: Jan Szul
Zmodyfikowano: 30.11.2018 20:18
Osoba modyfikująca: Jan Szul