W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego podpisana przez Prezydenta RP

22.12.2015

Zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz zapewnienie stabilnego funkcjonowania sektora węgla kamiennego to główne cele projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Zaproponowane rozwiązania pozwolą kontynuować procesy naprawcze już od początku stycznia 2016 r. aż do końca 2018 r. Dokument został podpisany przez Prezydenta RP 28 grudnia 2015 r.

Nowelizacja ustawy  dotyczy przede wszystkim przedłużenia możliwości nieodpłatnego zbywania nieprodukcyjnego majątku kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK). W wyniku tych procesów do SRK przekazane będą te  części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie wkrótce zakończy się ze względu na wyczerpanie zasobów. Działania te pozwolą na kontynuację wydobycia węgla w sposób ekonomicznie uzasadniony, bez obciążeń wynikających z działalności jednostek, które przynoszą największe straty, a ich dalsze funkcjonowanie jest ekonomicznie i geologicznie nieuzasadnione.

Ustawa wydłuży termin umożliwiający korzystanie z osłon socjalnych przewidzianych ustawą z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego na lata 2016 – 2018. Projekt nowelizacji ustawy określa ponadto warunki przyznawania jednorazowych odpraw pieniężnych osobom, które z tego świadczenia skorzystają od dnia 1 stycznia 2016 r. Bez zmian pozostają warunki przyznawania urlopów górniczych i urlopów dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla.

Ustawa przewiduje także odejście od wydawania bezpłatnego węgla w naturze dla uprawnionych emerytów górniczych i realizowanie prawa do bezpłatnego węgla wyłącznie w formie ekwiwalentu pieniężnego. Projekt ustawy zawiera również kilka zmian odnoszących się bezpośrednio do funkcjonowania spółek. W projekcie ustawy zaproponowano m. in.:

  • wskazanie możliwości zbywania na rzecz SRK S.A. nie tylko zorganizowanych części zakładu górniczego, ale także poszczególnych składników tego majątku, 
  • możliwość odpisywania wartości netto majątku zbytego przez przedsiębiorstwo do SRK S.A. z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych.
Projekt ustawy

Materiały

Projekt ustawy
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 08:50 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 08:50 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}