W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-koreańskie rozmowy rządowe o energetyce jądrowej

14.04.2017

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski spotkał się w Seulu z wiceministrem ds. energii i zasobów naturalnych Korei Południowej Hak-Do Kim. Tematem rozmów, które odbyły się 14 kwietnia 2017 r., była potencjalna współpraca w branży jądrowej.

Polska delegacja uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Korean Nuclear Association z przedstawicielami Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii oraz koreańskimi korporacjami
z branży nuklearnej. Rozmowy dotyczyły potencjalnego udziału Korei Południowej w polskim programie energetyki jądrowej oraz rozszerzenia nuklearnej współpracy na polu naukowym i przemysłowym.

Częścią programu była również wizyta w Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) w Busan, gdzie w dwuletnim studium podyplomowym biorą udział także absolwenci z Polski. W trakcie wizyty rozmawiano o rozwinięciu współpracy w zakresie szkolenia kadr dla polskiej energetyki jądrowej. Strona koreańska zadeklarowała gotowość do zwiększenia puli stypendiów przyznawanych dla absolwentów polskich uczelni technicznych, którzy zamierzają pogłębić swoją wiedzę w zakresie energetyki jądrowej.

Piątkowe spotkanie było podsumowaniem kilkudniowej wizyty wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego w Korei Płd., której celem było poznanie możliwości koreańskiego przemysłu jądrowego. Korea Południowa posiada obecnie 4 elektrownie jądrowe (łącznie 25 pracujących reaktorów), które wytwarzają ok. 30% energii elektrycznej w kraju. Kraj ten w stosunkowo krótkim czasie odszedł od importu zagranicznych technologii jądrowych, rozwijając własny przemysł w tym sektorze. Obecnie koreańskie przedsiębiorstwa realizują ok. 95% prac przy budowie elektrowni jądrowych a krajowe ośrodki naukowe są jednymi z wiodących na świecie. Pierwszą elektrownię jądrową poza granicami swojego kraju Koreańczycy budują obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (4 bloki o mocy 5 600 MWe).

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:14 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:14 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}