W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

25.01.2019

Sytuacja w sektorze górnictwa węgla kamiennego w 2018 r. z uwzględnieniem wskaźników technicznych i ekonomicznych oraz kierunki Polityki energetycznej Państwa to główne tematy posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Spotkanie, w którym wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odbyło się 25 stycznia 2019 r. w Katowicach.

sukces rozmów z górnikami

Podczas spotkania Agencja Rozwoju Przemysłu przedstawiła informacje dotyczące sektora górnictwa węgla kamiennego w 2018 r. Dane dostępne na stronie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski nawiązał do projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r. - Dokument jest obecnie na etapie konsultacji. Do Ministerstwa Energii spłynęło wiele uwag, które obecnie są analizowane – powiedział wiceminister Tobiszowski. – Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i zaproponowaną przez nas strategią, udział wolumenu węgla w mixie energetyczym do 2030 pozostanie na obecnym poziomie – dodał.

Podczas spotkania dyskutowano także o sytuacji m.in. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i nowych inwestycjach. Wiceminister Tobiszowski przypomniał, że Fundusz Stabilizacyjny JSW ma zagwarantowane środki na konkretny cel w wysokości ok. 2 mld zł. - Mogą być one użyte jedynie na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej w dwóch przypadkach - zagrożenia utraty płynności finansowej spółki oraz wsparcia niezbędnych wydatków inwestycyjnych w JSW – wyjaśnił. Dodał, że jeszcze w tym miesiącu spółka ogłosi decyzję ws możliwości zakupu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) oraz realizacji inwestycji BZIE- Dębina.

Strona społeczna zgłosiła postulat spotkania w Warszawie z przedstawicielami rządu oraz spółek energetycznych.

                                                           ***

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników Najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 roku i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 roku. Działa na podstawie Regulaminu przyjętego w 2018 r.

Zadaniem Zespołu jest dialog oraz wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców.

W pracach Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników uczestniczą przedstawiciele strony rządowej w randze sekretarzy stanu, pracodawcy - prezesi spółek węglowych oraz strona społeczna reprezentowana przez przewodniczących związków zawodowych działających w sektorze górnictwa.

 

 

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2019 20:05 Jan Szul
Pierwsza publikacja:
25.01.2019 20:05 Jan Szul
{"register":{"columns":[]}}