Rok nowych zadań dla energii

Premier Beata Szydło, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wzięli dziś udział we wspólnej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.  Rozmawiali o dotychczasowych osiągnięciach oraz planach rządu i ministerstw na 2017 r.

Minister Tchórzewski przypomniał, że jednym z najistotniejszych zadań dla ministerstwa energii jest dalsza restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego. Nawiązał do pozytywnej decyzji  Komisji Europejskiej, która notyfikowała program pomocowy dla tego strategicznego sektora w wysokości prawie 8 mld zł. - Nasze działania przynoszą już efekty. Dzięki nim sektor górnictwa ma przed sobą przyszłość – mówił.

Przypomniał, że powołana w kwietniu 2016 r. Polska Grupa Górnicza już w trzecim kwartale ubiegłego roku osiągnęła zysk 100 mln zł, z kolei  program restrukturyzacyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprawił, że spółka stała się czempionem. Reforma górnictwa to długotrwały proces, ale wciąż wyznaczamy sobie nowe cele, które na bieżąco dostosowujemy do zmieniającego się otoczenia. Do końca roku chcemy organizacyjnie zakończyć restrukturyzację górnictwa i przystąpić do kwestii rozwojowych – ocenił Tchórzewski.

Szef resortu energii odniósł się również do potrzeby rozwijania innowacji w energetyce. Podkreślał, że ME dużą wagę przykłada do projektu elektromobilności. – Chcemy, żeby w Polsce był produkowany mały miejski samochód elektryczny – mówił minister. – Nie zapominamy również o infrastrukturze do ładowania takich aut. Naszym celem jest, aby  w Polsce powstało 6 tysięcy takich punktów – zaznaczył.

Minister Tchórzewski podkreślił również, że dla dalszego rozwoju polskiej energetyki niezbędne są nowe inwestycje. - Ruszamy z dużym programem inwestycyjnym w energetyce. Jego realizacja będzie możliwa m.in. dzięki wprowadzeniu Rynku Mocy, a więc narzędzia, którego celem jest wsparcie spółek energetycznych w tym procesie – podsumował.

20170126_KPRM2_0.jpg
panorama1B.jpg
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 04.05.2018 06:32
Osoba publikująca: administrator gov.pl
Zmodyfikowano: 04.05.2018 06:32
Osoba modyfikująca: administrator gov.pl