W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozporządzenie do ustawy o cenach prądu popisane

19.07.2019

Minister Energii 19 lipca 2019 r. podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Plansza Energetyka

Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych (cen odniesienia).

Dzięki działaniom rządu już ok. 90% odbiorców końcowych nie płaci obecnie wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło w 2018 r. W ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie podpisanego przez Ministra Energii rozporządzenia przedsiębiorstwa obrotu dostosują umowy pozostałym ok. 10% odbiorców, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

Konsultacje rozporządzenia odbyły się dwukrotnie: w marcu br. oraz lipcu br. W ramach przeprowadzonych w lipcu br. konsultacji zgłoszono łącznie 364 uwag, z czego uwzględniono 114 uwag. Dodatkowo miały miejsce spotkania z przedstawicielami samorządu terytorialnego, w rezultacie których uwzględniono ich główne postulaty. Szczegóły znajdują się w raporcie z konsultacji, udostępnionym na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W rozporządzeniu dostosowane zostały terminy poszczególnych działań w taki sposób, aby zmiana dotychczas niezmienionych umów zbiegła się w czasie z możliwością ubiegania się o wypłaty z funduszu.

W wyniku działania ustawy z 28 grudnia 2018 r., tzw. ustawy o cenach prądu, w budżetach gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw pozostanie ok. 8 mld zł które, w przypadku braku działań rządu, zostałyby skierowane na podwyżki cen energii elektrycznej. Jest to efekt działania kompleksowego, polegającego na obniżeniu podatków (akcyzy z 20 zł/MWh na 5 zł/MWh), obniżeniu opłaty przejściowej o 95% oraz nałożenia obowiązku stabilizacji poziomu cen energii na spółki obrotu. Na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis zgromadzono już ponad 2,7 mld zł. Kwota ta będzie nadal rosła, wraz z przeprowadzeniem kolejnych aukcji na sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

Jednocześnie przypominamy, że odbiorcy końcowi będący: mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami, szpitalami, jednostkami sektora finansów publicznych do 27 lipca 2019 r. mogą składać oświadczenia do przedsiębiorstw obrotu. Złożenie tego oświadczenia warunkuje objęcie działaniem osłonowym w II półroczu 2019 r.

Odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r. Ponadto średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. będą mogły składać wnioski o pomoc de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny. Podmioty te pierwsze wnioski będą mogły złożyć po upływie trzeciego kwartału 2019 r.

Szczegóły dotyczące oświadczenia znajdują się tutaj.

Materiały

Proces legislacyjny rozporządzenia na stronie Rządowego Centrum Legislacji
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.07.2019 18:02 Radosław Dubisz
Pierwsza publikacja:
19.07.2019 18:02 Radosław Dubisz
{"register":{"columns":[]}}