W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski na Kongresie 590 w Rzeszowie

16.11.2018

W dniach 15-16 listopada 2018 r. w Jasionce k. Rzeszowa już po raz trzeci odbył się Kongres 590. Minister energii Krzysztof Tchórzewski 16 listopada wziął udział panelu dyskusyjnym pt. Unijna polityka klimatyczna i jej wpływ na Polskę.

Kongres 590- Rzeszów 2018

Minister energii przypomniał, że polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej jest nakierowana na podnoszenie standardów ochrony środowiska zgodnie z postępem technologicznym. – Dla państw o dużym nasyceniu energetyką opartą na paliwach kopalnych oraz przemysłem, jest to jedno z głównych wyzwań – podkreślił minister Tchórzewski. – Polska czyni wielkie starania, żeby wypełnić swoje zobowiązania dotyczące wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii, jest bardzo zaawansowana w kwestii efektywności energetycznej i zmniejszania energochłonności oraz podejmuje znaczące wysiłki, w celu realizacji swoich zobowiązań w tym zakresie – dodał.

Minister Tchórzewski zwrócił uwagę, że filarem regulacji UE w zakresie klimatu i energii jest dążenie do ograniczania emisji dwutlenku węgla. Polska stoi przed innymi wyzwaniami, niż stare kraje Unii Europejskiej, dla których Komisja Europejska zakłada spadek zużycia energii elektrycznej. – Musimy wybrać drogi, które jednocześnie pozwolą nam mieć czyste powietrze i zapewnią rozwój – powiedział.

Jak zaznaczył Minister Energii, struktura polskiego bilansu elektroenergetycznego będzie się zmieniać. Obecnie funkcjonujące konwencjonalne elektrownie węglowe w nadchodzących latach będą wycofywane ze względu na niespełnianie wymogów emisji zanieczyszczeń lub brak możliwości modernizacji, zarówno z przyczyn technicznych, jak i ekonomicznych. - Wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną zostanie pokryty wówczas przez inne technologie, które zapewnią dywersyfikację bilansu oraz wpłyną na znaczące obniżenie emisyjności sektora. Nowe bloki węglowe cechują się znacznie lepszymi parametrami pracy, a tym samym w mniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne. Wzrastać będzie także m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy bloków gazowo-parowych – powiedział. Dodał ponadto, że w najbliższych latach zmodernizowana zostanie znacząca ilość mocy wytwórczych, tak aby wypełnić warunki konkluzji BAT.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.11.2018 12:58 Jan Szul
Pierwsza publikacja:
16.11.2018 12:58 Jan Szul
{"register":{"columns":[]}}