W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego przedmiotem obrad Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

25.07.2019

- Węgiel jest dla naszej energetyki stabilizatorem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Polska, by sprostać tym wyzwaniom potrzebuje, nowych kopalń węgla kamiennego energetycznego i koksowego – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas obrad Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w Warszawie 25 lipca 2019 r. W spotkaniu wziął także udział Adam Gawęda sekretarz stanu w ME.

zespół d/s górnictwa

Podczas spotkania rozmawiano o między innymi o sytuacji płacowej oraz imporcie węgla z zagranicy. Bardzo ważną kwestią poruszaną podczas rozmów były zapasy węgla składowane na hałdach. Wiceminister Adam Gawęda powiedział, że wspomniana sytuacja jest analizowana przez ministerstwo.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego, o niezrozumieniu górnictwa przekonujemy się w ostatnim czasie coraz częściej, czego dowodem są głosy nawołujące do szybkiego odchodzenia od węgla. Zgodnie z polityką rządu wyrażoną m.in. w Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego oraz projekcie Polityki Energetycznej Polski, zmiany w sektorze górniczym będą odbywać się ewolucyjnie.

- Mamy świadomość, że przyszłość górnictwa to ciągła praca nad poprawą wydajności, zwiększeniem produkcji, informatyzacją wydobycia i wprowadzanie innowacji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze restrykcyjna, unijna polityka klimatyczna. Jednak według ministra wymagania nie mogą być takie same wobec wszystkich państwa i należy uwzględniać specyfikę i uwarunkowania poszczególnych krajów.

Przyszłość i miejsce polskiego górnictwa na najbliższe lata określa projekt „ Polityki Energetycznej Polski do 2040”, poddany konsultacjom. Dokument ten w ramach dywersyfikacji miksu energetycznego, przewiduje się stopniowe procentowe zmniejszanie udziału węgla (kamiennego i brunatnego) w bilansie produkcji energii elektrycznej z obecnych ok. 77% do ok. 60% w 2030 r. Wolumen wykorzystania węgla kamiennego (ponad 30 mln t/rocznie), do produkcji energii elektrycznej (ok. 70 TWh) pozostanie na stabilnym poziomie.

* * *

Minister Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania powołał wiceministra energii Adama Gawędę na współprzewodniczącego Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Celem Zespołu jest prowadzenie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.

Strona rządowa reprezentowana jest przez przedstawicieli w randze sekretarzy lub podsekretarzy stanu po jednym z ministerstw: energii, rodziny, pracy i polityki społecznej, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.07.2019 16:42 Jan Szul
Pierwsza publikacja:
25.07.2019 16:42 Jan Szul
{"register":{"columns":[]}}