W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa o rynku mocy skierowana do podpisu Prezydenta RP

08.12.2017

Parlament zakończył prace nad przygotowaną przez Ministerstwo Energii ustawą o rynku mocy. Głównym celem rozwiązań zaproponowanych przez ME jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz przemysłu. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta RP.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że wprowadzenie mechanizmu rynku mocy zapobiegnie niedoborom mocy wytwórczych, stworzy przedsiębiorstwom energetycznym zachęty ekonomiczne do budowy nowych bloków energetycznych oraz utrzymania i modernizacji istniejących elektrowni. Przyczyni się także do racjonalnego zużywania energii przez odbiorców końcowych.

Po wejściu w życie przepisów, proponowanych w projekcie ustawy, wytwórcy energii elektrycznej, którzy wygrają aukcje mocy, będą otrzymywali wynagrodzenie nie tylko za energię dostarczoną do odbiorców, ale też za gotowość dostarczenia mocy (zdolności do wystarczającej produkcji energii) w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Wprowadzenie rynku mocy pozwoli również na wielomiliardowe oszczędności w ciągu pierwszej dekady funkcjonowania tych rozwiązań. Wynikają one głównie z uniknięcia strat, jakie poniosłaby krajowa gospodarka z powodu niedostarczenia energii oraz z obniżenia kosztu kapitału dla inwestorów w sektorze elektroenergetyki (obniżenie ryzyka inwestycyjnego).

Ustawa o rynku mocy 

Materiały

Ustawa o rynku mocy 
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.05.2018 06:31 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.05.2018 06:31 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}