W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski na Międzynarodowej Konferencji dot. reaktorów HTR

08.10.2018

- Zbliża się moment, kiedy reaktory IV generacji pozwolą na wykorzystanie energii jądrowej w wielu nowych obszarach – powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski otwierając Międzynarodową Konferencję HTR, która odbywa się w dniach 8-10 października 2018 roku w Warszawie.

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski podczas przemówienia

Wiceminister Tomasz Dąbrowski przypomniał również, że w Ministerstwie Energii w roku 2016 powołany został specjalny zespół ds. analizy i przygotowania warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych w Polsce. - Zespół pod koniec ubiegłego roku zakończył swoje prace opublikowaniem raportu na temat możliwości wykorzystania tego typu reaktorów do pokrycia krajowego zapotrzebowania na ciepło przemysłowe o temperaturze do 700°C - dodał. Wnioski z tego raportu pokazują, że w skali Polski istnieje duży potencjał dla wykorzystania kogeneracji w technologii HTR, związany z zapotrzebowaniem na ciepło o wysokich temperaturach, w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, czy celulozowo-papierniczym.

- Rząd jest świadomy potrzeby dalszych nakładów na działalność naukowo-badawczą w zakresie reaktorów wysokotemperaturowych, stąd Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało wsparcie finansowe w wysokości 5 milionów dolarów dla wspólnego wniosku projektowego Ministerstwa Energii, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, obejmującego prace zmierzające do uruchomienia małego wysokotemperaturowego reaktora badawczego – zapewnił wiceminister Dąbrowski.

Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii Józef Sobolewski przypomniał, że projekt reaktora HTR w Polsce został wpisany do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, gdzie założono budowę pierwszego reaktora komercyjnego o mocy 150-300 MW.

W ramach tej inicjatywy ważnym krokiem będzie utworzenie Centrum Naukowo-Przemysłowego do wdrożenia w Polsce reaktorów wysokotemperaturowych. Obecnie trwają prace nad powołaniem tego podmiotu.

                                                                                    ***

Warszawska konferencja HTR 2018 to dziewiąte międzynarodowe spotkanie tematyczne poświęcone wysokotemperaturowym reaktorom jądrowym. O naj­bez­piecz­niej­szej i naj­bar­dziej obie­cu­ją­cej tech­no­lo­gii re­ak­to­rów ją­dro­wych – HTGR (High Tem­pe­ra­tu­re Gas-co­oled Re­ac­tors)  dys­ku­tują przed­sta­wi­cie­le świa­ta na­uki i prze­my­słu. Technologia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem jest uznawana za jedną z najbardziej obiecujących technologii reaktorowych na świecie.

 

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.10.2018 12:21 Danuta Ryszkowska-Grabowska
Pierwsza publikacja:
12.10.2018 12:21 Danuta Ryszkowska-Grabowska
{"register":{"columns":[]}}