W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Kurtyka o kierunkach transformacji energetycznej

26.04.2016

Szanse i zagrożenia przed jakimi staje sektor energii, a także możliwe kierunki rozwoju polityki energetycznej w Polsce oraz UE to główne tematy konferencji "Polityka energetyczna UE - filary i perspektywa rozwoju" w której 25 kwietnia 2016 r. udział wziął wiceminister energii Michał Kurtyka.

Podsekretarz stanu w ME odniósł się do dyskusji toczącej się wokół przyszłości polityki energetycznej na forum UE i modeli obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich. Podkreślił, że Ministerstwo Energii poszukując efektywnych rozwiązań w tym obszarze z uwagą odnosi się do doświadczeń naszych europejskich partnerów. –  Trudno dziś mówić o uniwersalnej ścieżce prowadzącej do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych w ramach zobowiązań krajowych, która byłaby wspólna dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że punktem wyjścia do dyskusji na ten temat powinno być określenie warunków brzegowych proponowanych zmian. - Powinny one uwzględniać zarówno polską strukturę wytwarzania energii, stan techniczny krajowego systemu przesyłowego, uwarunkowania geograficzne i geopolityczne jak również stan dojrzałości rozwoju technologii i ograniczenia techniczne – ocenił.

Wiceminister Kurtyka dodał również, że w Ministerstwie Energii trwają prace nad polityką energetyczną do 2050 roku. Jej istotnym elementem mają być m.in. innowacje w sektorze energetycznym. - Musimy łączyć wysoką sprawność, elastyczność, parametry środowiskowe z realnym efektem gospodarczym: produkcją energii, zwłaszcza w kogeneracji, obniżeniem niskiej emisji, zwłaszcza w małych miejscowościach – powiedział. - Ważne będą również alternatywne możliwości wykorzystania węgla, np. poprzez zgazowanie - dodał. Zaznaczył, że istotne w tym kontekście jest również wzmocnienie otoczenia regulacyjnego sektora energii.

***

Celem konferencji „Polityka energetyczna UE - filary i perspektywa rozwoju" jest wymiana wiedzy naukowej oraz doświadczeń przedstawicieli środowisk nauki, biznesu i adminstracji na temat przyszłości polityki energetycznej UE. Organizatorami wydarzenia które odbywa się w dniach 25-26 kwietnia 2016 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, są Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.05.2018 06:34 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.05.2018 06:34 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}