W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotrowski uczestniczył w polsko-japońskim seminarium o energetyce jądrowej

20.09.2016

Kluczowe doświadczenia w realizacji programu jądrowego – w zakresie współpracy z przedsiębiorcami, społecznościami lokalnymi oraz kształcenia kadr – były przedmiotem dyskusji prowadzonych w trakcie polsko-japońskiego seminarium o energetyce jądrowej. Spotkanie odbyło się 16 września w Gdańsku.

Andrzej Piotrowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii wskazał, że „budowa elektrowni jądrowej to nie tylko produkcja energii, ale również rozwój regionalny, gospodarczy i naukowy”. Podkreślił, że energetyka jądrowa jest bardzo czystą technologią, która nie emituje nie tylko obciążonego opłatami dwutlenku węgla, ale również innych zanieczyszczeń dotkliwych dla zdrowia i środowiska. Wojewoda województwa pomorskiego, Andrzej Drelich zauważył, że budowa elektrowni jądrowej jest ogromnym przedsięwzięciem i wielką szansą rozwojową dla całego regionu. Zwrócił uwagę, że już dzisiaj dostrzegają ją chociażby uczelnie, otwierając kierunki kształcące specjalistów z tej dziedziny.

K. Hirano z Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu przedstawił nową strategię energetyczną Japonii. Poinformował, że pomimo awarii elektrowni w Fukushimie, źródło to należy wciąż uznawać za najefektywniejsze i najbezpieczniejsze. W związku z tym w najnowszej strategii założono, że to właśnie z niego będzie pochodziło 20-22% krajowej energii. Zdaniem rządu Japonii szczególnie istotna jest też niezależność i stabilność dostaw, jakie gwarantuje energetyka jądrowa. Dzieje się tak, ponieważ paliwo jądrowe można kupować od wielu dostawców oraz tworzyć jego zapasy na wiele lat.

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze skalą inwestycji i korzyściami z nich wynikającymi na podstawie – elektrowni Kashiwazaki-Kariwa w Japonii oraz inwestycji planowanej do realizacji przez Horizon w Wielkiej Brytanii. Budowa elektrowni jądrowej jest przedsięwzięciem na wiele lat, konieczna jest zatem długookresowa współpraca ze społecznościami lokalnymi oraz władzami na szczeblu samorządowym i krajowym. Również zapewnienie odpowiednich kadr i kompetencji w długim okresie czasu jest nieodzowne. Inwestycja wymaga poniesienia dużych wydatków w trakcie samej budowy obiektów. Jednak nie można zapominać, że większość z tych środków trafia do tysięcy zatrudnionych na budowie i setek podwykonawców, spośród których większość stanowić będą Polacy. Dzięki temu inwestycja staje się kołem zamachowym dla gospodarki lokalnej, a zaangażowane w budowę środki w dużej części wracają do regionu.

Wagę współpracy ze społecznościami lokalnymi zgodnie podkreślali przedstawiciele Prefektury Fukui w Japonii oraz PGE EJ 1 Sp. z o.o. Ich zdaniem nieodzowne jest budowanie długotrwałych relacji i zaufania pomiędzy inwestorem a władzami i społecznościami lokalnymi. Dzięki temu możliwe jest realizowanie inwestycji w sposób przynoszący korzyści dla regionu, dla inwestora oraz gospodarce całego kraju.

W seminarium udział wzięli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Wojewódzkiego Województwa Pomorskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, PGE EJ 1 Sp. z o.o., Polska Grupa Energetyczna PGE S.A. Ważnymi uczestnikami spotkania byli również przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych oraz przedsiębiorstw. Doświadczeniami japońskimi dzielili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu, Gubernatora Prefektury Fukui i Ambasady Japonii w Polsce.
Strona japońska na podstawie porozumień dwustronnych, już od 6 lat dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie energetyki jądrowej. Obejmuje ono m.in. szkolenie i planowanie rozwoju zasobów ludzkich, edukację i informację społeczną. Wymiana doświadczeń obejmuje również kwestie bezpieczeństwa, które są kluczowe dla każdego programu jądrowego na świecie.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:15 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}