W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Tobiszowski: Dostrzegamy potencjał polsko-indyjskiej współpracy w sektorze górnictwa

27.11.2017

- Indie są trzecim, co do wielkości, producentem węgla na świecie. Polska konsekwentnie restrukturyzuje i modernizuje sektor górniczy. To tworzy przestrzeń do rozwoju gospodarczej współpracy między naszymi krajami - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski podczas V posiedzenia Polsko-Indyjskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Wydarzenie odbyło się 27 listopada 2017 r. w New Delhi. W spotkaniu wziął również udział wiceminister rozwoju Witold Słowik oraz sekretarz stanu ministerstwa handlu i przemysłu Indii Ramesh Abhishek.

Podczas spotkania wiceminister Tobiszowski podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadzany proces restrukturyzacji górnictwa doprowadził do stabilizacji tego sektora w gospodarce. - Górnictwo stanowi fundament polskiej energetyki i jest ważnym elementem gospodarki naszego kraju. Nasze spółki górnicze zaczynają się rozwijać i poprawiają wyniki finansowe, a inwestorzy dostrzegają, że sektor górniczy ma przed sobą perspektywy rozwoju. To tworzy także nowe przestrzenie do zacieśnienia międzynarodowej współpracy gospodarczej – mówił Tobiszowski.

W trakcie posiedzenia przedstawiciele obydwu krajów podpisali protokół, w którym strony potwierdziły m.in. możliwości dalszego rozwoju współpracy w branży urządzeń górniczych i wydobywczych. – Z punktu widzenia Polski to perspektywiczny i atrakcyjny obszar do zacieśnienia relacji dwustronnych. Nasze firmy mają doświadczenie we współpracy z partnerami zza granicy, a nasz kraj ma potencjał do tego, aby odgrywać w tym sektorze znaczącą rolę – powiedział podsekretarz stanu w ME.

W porozumieniu strona indyjska podkreśliła także potencjał transferu czystych technologii węglowych z Polski i współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi. Sekretarz stanu w ME potwierdził, że Polska może zaoferować wsparcie w projektowaniu, badaniu i wykonywaniu prac górniczych przez wyższe uczelnie techniczne oraz instytuty górnicze. Jako przykład podał, że AGH nawiązała bliskie stosunki z Coal India Ltd. oraz rozpoczęła szkolenia dla inżynierów górnictwa z Indii. - Wokół sektora górnictwa w Polsce skupia się potencjał naukowy, który może odegrać znaczącą rolę w zacieśnianiu międzynarodowej współpracy gospodarczej. Nasze ośrodki naukowe są otwarte na współpracę ze sprawdzonymi partnerami z innych krajów – mówił Tobiszowski.

Wiceszef ME podkreślił także rolę konsekwentnej i stałej współpracy bilateralnej obydwu krajów dla rozwoju relacji gospodarczych. – Spotkania takiej jak to dzisiejsze tworzą stabilny fundament dla współpracy przedsiębiorców, uczelni i firm z obydwu krajów – zaznaczył Tobiszowski. 

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}