Wiceminister Tobiszowski na obchodach Dnia Hutnika KGHM

Dzień Hutnika KGHM

- Nowoczesna produkcja przemysłowa nie może się rozwijać bez niezależności surowcowej. Wysokotechnologiczne branże, takie jak odnawialne źródła energii czy elektromobilność, wymagają miedzi, srebra, złota, platyny. Bez tych metali, bez zapewnienia ich dostaw z pewnych, krajowych źródeł, nie będzie możliwa prawdziwa transformacja energetyczna – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w Cedyni podczas uruchomienia nowoczesnej linii produkcji granulatu miedzi. Uroczystość miała miejsce 10 maja 2019 roku w Hucie Miedzi Cedynia, w trakcie obchodów Dnia Hutnika.

Huta Miedzi Cedynia jest nowoczesną walcownią, która przetwarza rafinowaną miedź katodową produkowaną w Hucie Głogów i Hucie Legnica na walcówkę miedzianą i wyroby z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Otwarta linia produkcyjna pozwala na pozostawienie zysków w spółce – dotąd oddawanych kooperantom. Produkowany tutaj granulat miedzi powstaje w dużej mierze dzięki wykorzystywaniu wyrobów własnych pochodzących z własnych unikalnych procesów technologicznych, które powstały w oparciu o wiedzę i doświadczenie pracowników Huty. Ponadto co bardzo istotne ten proces produkcji realizowany jest praktycznie bezobsługowo i nie powoduje wytwarzania żadnych odpadów, pyłów ani cząstek.

Wiceminister Tobiszowski przypomniał, że celem obecnego rządu jest m.in. konsekwentna realizacji Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.-  Jednym z jej filarów jest reindustrializacja, która ma budować przewagi konkurencyjne polskiego przemysłu. Cieszę się, że znaczenie przemysłu w naszej gospodarce rośnie i zdobywamy coraz lepsza pozycję na rynkach międzynarodowych – dodał. 

Wiceminister przypomniał, że uroczystość w Hucie Miedzi Cedynia to jednocześnie obchody Dnia Hutnika w KGHM. Podkreślił znaczenie Dolnego Śląska i kombinatu w rozwoju polskiego hutnictwa oraz podziękował wszystkim pracownikom za ich wysiłek i wkład w budowanie pozycji firmy. - Nie jest łatwo zostać globalnym graczem, a jeszcze trudniej jest utrzymać to miano. Życzę nie tylko spółce, ale wszystkim jej pracownikom powodzenia i owocnych rezultatów każdego dnia pracy – powiedział.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wziął także udział w uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych dla zasłużonym pracowników kombinatu. W imieniu Ministra Energii wręczył odznaczenia zasłużonym dla sektora energetycznego.

Dzień Hutnika KGHM
Dzień Hutnika KGHM
Dzień Hutnika KGHM
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 10.05.2019 16:22
Osoba publikująca: Wojciech Rutkowski
Zmodyfikowano: 10.05.2019 16:39
Osoba modyfikująca: Wojciech Rutkowski