Wiceminister Tobiszowski otworzył Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie

- Jeszcze kilka lat temu w miksie energetycznym nie przewidywano przyszłości dla węgla brunatnego w polskiej przestrzeni energetycznej. Teraz to się zmieniło i surowiec ten jest częścią naszej gospodarki – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski otwierając 16.04.2018 X Międzynarodowy Kongres Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Uczestnicy kongresu podkreślali, że węgiel brunatny po węglu kamiennym jest dziś głównym surowcem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Polski. Stanowi on blisko 35 % produkcji energii elektrycznej. Przykładem na rozwój górnictwa węgla brunatnego jest m.in. „odkrywka w Złoczewie”.

- Kontynuowanie wydobywania węgla brunatnego w Złoczewie sprawi, że przedłużone zostanie m.in. funkcjonowanie elektrowni w Bełchatowie. Co więcej, zyska lokalna społeczność. Chodzi nie tylko o nowe miejsca pracy, ale również dodatkowy dochód dla gmin i poprawę wskaźników makroekonomicznych regionu  - powiedział wiceminister Tobiszowski.

Wiceminister podkreślił, że program dla sektora węgla brunatnego powstał dzięki zaangażowaniu wielu środowisk – naukowych, społecznych i górniczych. Złoża węgla brunatnego eksploatuje się z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także z poszanowaniem wymogów ochrony środowiska.

- Nasze górnictwo węglowe musi wykorzystywać nowoczesne technologie. Mamy dobrze przygotowaną kadrę, instytuty oraz zaplecze intelektualne, co pozwoli m.in. na dalszy rozwój sektora węgla brunatnego w Polsce” – dodał wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

~1624682.jpg
news_35.jpg
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 06.05.2018 09:09
Osoba publikująca: administrator gov.pl
Zmodyfikowano: 06.05.2018 09:09
Osoba modyfikująca: administrator gov.pl