W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Tobiszowski spotkał się z mieszkańcami Złoczewa

07.11.2017

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski 7 listopada 2017 r. rozmawiał z mieszkańcami oraz lokalnymi władzami Złoczewa na temat perspektyw dla węgla brunatnego.

- Węgiel brunatny w polskiej energetyce od lat pełni strategiczną rolę. Niezaprzeczalnym faktem jest kluczowy wpływ tego surowca na rozwój gospodarczy państwa – powiedział wiceminister energii podczas spotkania. Dodał, że obecnie eksploatowane złoża umożliwiają utrzymanie stabilnego poziomu wydobycia i pracy kompleksów tylko do około 2030 roku i dlatego niezbędne jest poszukiwanie nowych rozwiązań.

- Eksploatacja złóż węgla brunatnego niesie ze sobą wiele korzyści dla lokalnych społeczności. Nowa odkrywka to trwałe i atrakcyjne miejsca pracy,  dodatkowy dochód dla gmin wynikający z szeregu opłat i podatków związanych z działalnością kompleksów wydobywczo-wytwórczych, a co za tym idzie rozbudowa i poprawa infrastruktury transportowej, inwestycje w obiekty użyteczności publicznej i znaczna poprawa wskaźników makroekonomicznych regionu – powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego to szansa na wypełnienie luki powstałej po wyeksploatowaniu aktualnie pracujących kompleksów energetycznych, opartych na tym surowcu. Dlatego, biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczno-ekonomiczne, społeczne, a także stan zaawansowania prac koncepcyjno-projektowych, szczególnie przyciągają uwagę dwa złoża: Złoczew oraz Ościsłowo.

Obecnie złoża węgla brunatnego eksploatuje się z wykorzystaniem nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, a także z poszanowaniem wymogów ochrony środowiska, zarówno w obszarze wydobycia węgla, jak i wytwarzania energii elektrycznej. Poddane rekultywacji tereny pogórnicze przekształcają zwykle słabo zagospodarowane obszary, w atrakcyjne tereny rekreacyjne – lasy, zbiorniki wodne, stoki narciarskie.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
06.05.2018 09:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
06.05.2018 09:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}