W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Tomasz Dąbrowski na posiedzeniu Rady UE ds. Energii w Luksemburgu

25.06.2019

Współpraca energetyczna UE z państwami trzecimi, m.in. z USA oraz przyszłość systemów energetycznych to wiodące tematy ostatniego w czasie rumuńskiej Prezydencji UE posiedzenia Rady Ministrów Energii, które odbyło się 25 czerwca br. w Luksemburgu. Polskę reprezentował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski

W trakcie posiedzenia ministrowie przyjęli konkluzje o przyszłości systemów energetycznych w unii energetycznej. - Dynamiczna transformacja europejskiej energetyki, nowy model rynku energii elektrycznej, nakreślony przez pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, w którym coraz większą rolę odgrywają niesterowalne źródła odnawialne, będą stanowić wielkie wyzwanie dla wszystkich państw członkowskich – wskazał wiceminister Dąbrowski podczas dyskusji. Dodał również, że - w dużej mierze odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemu i dostaw energii leżeć będzie po stronie operatorów systemów energetycznych. Należy jednak podkreślić, że to państwo członkowskie jest odpowiedzialne przed swoimi obywatelami za bezpieczeństwo dostaw energii

Ministrowie ds. energii UE odbyli także debatę o stosunkach zewnętrznych w dziedzinie energii szczególnie z takimi partnerami jak Afryka, Stany Zjednoczone Ameryki, Chiny oraz Bliski Wschód. Polska przypomniała, że omawiając zewnętrzne relacje energetyczne, nie można pominąć wymiaru wschodniego, szczególnie w jubileuszowym roku 10-lecia Partnerstwa Wschodniego. Tranzyt gazu ziemnego przez Ukrainę jest jednym z najistotniejszych wyzwań dla aktualnych europejskich stosunków zewnętrznych w dziedzinie energii w latach 2019-2020. Dodatkowo mając na uwadze wagę dialogu bilateralnego z USA, Polska poparła konieczność zapewnienia synergii pomiędzy różnymi formatami współpracy energetycznej UE z USA: Radą Energetyczną UE-USA, Inicjatywą Trójmorza oraz P-TEC, co przyczyniłoby się z pewnością do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa energetycznego w regionie Europy Środkowo-wschodniej.

Komisja Europejska zaprezentowała ministrom energii UE opublikowany 18 czerwca br. komunikat o projektach zintegrowanych krajowych planów klimatyczno-energetycznych. Dokument ten przedstawia informację czy i na jakim poziomie cele zadeklarowane przez kraje UE w ww. projektach pozwolą na osiągnięcie ogólnounijnych celów klimatyczno-energetycznych na 2030 r. Zalecenia dla poszczególnych krajów członkowskich są ogólnodostępne i można je znaleźć na stronie Komisji Europejskiej pod następującym adresem: KLIKNIJ TUTAJ

Konkluzje z posiedzenia Rady dostępne są pod następującym adresem: KLIKNIJ TUTAJ

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.06.2019 15:22 Wojciech Rutkowski
Pierwsza publikacja:
27.06.2019 15:22 Wojciech Rutkowski
{"register":{"columns":[]}}