W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjaśnienia dotyczące konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektów rozporządzeń z delegacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

16.08.2018

W związku z pytaniami dziennikarzy, przedstawiamy wyjaśnienia dotyczące konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektów rozporządzeń z delegacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, tj.: rozporządzenia w sprawie: ‒ wymagań jakościowych dla paliw stałych, ‒ metod badania jakości paliw stałych, ‒ sposobu pobierania próbek paliw stałych, ‒ wzoru świadectwa jakości paliw stałych.

Obecny kształt projektów jest wynikiem prac prowadzonych od stycznia 2017 r. Rozporządzenia były wielokrotnie konsultowane i uzgadniane z licznymi podmiotami takimi jak: resorty, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, instytucje naukowe. Przykładowo z: Polskim Alarmem Smogowym, Radą Dialogu Społecznego, Izbą Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla, Platformą Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla. W sumie w konsultacjach uczestniczyły 103 podmioty. Należy zaznaczyć, że do Ministerstwa Energii wpłynęło wiele listów obywateli, co świadczy o szerokim odbiorze prowadzonych konsultacji. W pracach nad projektami brał również udział Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”. Projekty rozporządzeń były także omawiane i prezentowane przy ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, na każdym etapie procedury legislacyjnej. Rozporządzenie zostało wysłane do dodatkowych konsultacji ponieważ dodano tabelę nr 9 tj. wymagania jakościowe dla węgla brunatnego, co było wynikiem poprawki wprowadzonej na etapie prac sejmowych do ww. ustawy.

Rozporządzenie w nowym brzmieniu zostało przesłane do głównych podmiotów zajmujących się wprowadzaniem do obrotu węgla oraz do członków Rady Dialogu Społecznego tj.  organizacji związkowych i pracodawców. Niemniej, każdy podmiot/obywatel może zgłosić uwagi w ramach konsultacji. Projekty zostały zamieszczone na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294811

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294810

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294809

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12314904

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.08.2018 16:12 Renata Baran
Pierwsza publikacja:
16.08.2018 16:13 Renata Baran
{"register":{"columns":[]}}