Wzmocnienie polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego

Ministrowie z deklaracjami

Sekretarz energii USA Rick Perry i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podpisali w dniu 8 listopada 2018 r. w Warszawie Wspólną Deklarację Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Pozwoli to zmniejszyć zależność energetyczną naszego kraju od Rosji na rzecz budowy nowego zdywersyfikowanego portfela dostaw gazu ziemnego w oparciu m.in. o dostawy z kierunku amerykańskiego.– Współpraca z USA w zakresie polityki energetycznej ma dla nas strategiczne znaczenie – podkreślił Krzysztof Tchórzewski.

Deklaracja stanowi rozwinięcie koncepcji podjętej podczas wcześniejszych rozmów m.in. prezydentów Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym w polityce energetycznej. Dotyczą one, energetyki jądrowej, bezpieczeństwa dostaw gazu oraz cyberbezpieczeństwa. - Wizyta w Polsce Sekretarza Ricka Perry otwiera w praktyce nowy rozdział w naszych relacjach i stanowi doskonałą okazję do wypełnienia konkretną treścią idei strategicznego dialogu energetycznego USA i Polski - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Rano w siedzibie PGNiG, w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, podpisano kolejny długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG z USA. PGNiG od amerykańskich spółek zakupi rocznie 2 miliony ton skroplonego gazu ziemnego. Ładunki będą odbierane przez 24 lata - z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży.

-Umowa ta stanowi kolejny wkład do budowy fundamentu polskiej niezależności energetycznej po wygaśnięciu obowiązujących umów. Dalsze pogłębianie współpracy polsko-amerykańskiej będzie przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego i w pełni konkurencyjnego rynku gazu ziemnego. Nasze plany ułatwia Terminal LNG w Świnoujściu – wyjaśnił Tchórzewski

 Następnie w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Konstancinie szefowie resortów energii Polski i USA wspólnie dokonali podsumowania ważnego ćwiczenia, mającego na celu wzmocnienie odporności polskiego sektora energetycznego na ewentualne ataki w cyberprzestrzeni. Najważniejszym celem cybersymulacji było ulepszenie komunikacji i współpracy między organizacjami i instytucjami, co ma kluczowe znaczenie w wypadku wystąpienia realnych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej naszego kraju. Polscy eksperci przeszli takie szkolenie jako pierwsi w Europie. - W tym miejscu pragnę jeszcze raz podziękować Panu Sekretarzowi za udzielone Polsce ze strony USA wsparcie i wiedzę ekspercką – podkreślił minister Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski rozmawiał z sekretarzem Rickiem Perrym o możliwościach współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie rozwoju polskiego projektu jądrowego. Zgodnie z założeniami strategicznymi Ministerstwa Energii ma on stanowić nowy istotny komponent przyszłego polskiego miksu energetycznego.

W piątek 9 listopada br. Sekretarz Energii USA Rick Perry wspólnie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim odwiedzi Terminal LNG w Świnoujściu.

 

Wspólna Deklaracja Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (wersja polska) Pobierz plik: pdf Wspólna Deklaracja Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (wersja polska)

Rozmiar : 0.16MB

Wspólna Deklaracja Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (wersja angielska) Pobierz plik: pdf Wspólna Deklaracja Departamentu Energii USA i Ministerstwa Energii RP o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego (wersja angielska)

Rozmiar : 0.14MB

W PGNiG
Perry w PSE
U Premiera
W ME
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 09.11.2018 09:12
Osoba publikująca: Jan Szul
Zmodyfikowano: 08.11.2018 18:17
Osoba modyfikująca: Danuta Ryszkowska-Grabowska