W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Marek Zagórski

Sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa

Marek Zagórski

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa. Od 2018 r. do 2020 r. minister cyfryzacji. Jako szef MC odpowiadał za politykę państwa w zakresie informatyzacji, rozwoju e-usług administracji publicznej, bezpieczeństwa cywilnego w cyberprzestrzeni, infrastruktury i wykorzystywania nowoczesnych technologii. Poseł na Sejm RP. Pracował w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie w latach 2015-2016 był Sekretarzem Stanu. Wcześniej, w latach 2006 - 2007, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wieloletni Prezes Zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (w latach 2005 - 2006 i 2009 - 2015). Wcześniej – menadżer w spółkach prywatnych.

Pod jego kierownictwem Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało szereg ułatwień dla obywateli, takich jak np. możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka, czy zwolnienie kierowców z obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego. Koordynował prace nad przygotowaniem i wdrożeniem m.in. ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, dostosowaniem polskich regulacji do Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO), czy zmian w prawie telekomunikacyjnym, dzięki którym abonenci są lepiej chronieni przed nadużyciami ze strony nieuczciwych dostawców SMSów Premium. Dzięki działaniom podejmowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji za jego kadencji o niemal 6,5 miliona wzrosła liczba osób posiadających profil zaufany (do ponad 8 milionów). Jako minister cyfryzacji realizował również kluczowy dla rozwoju kraju projekt budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Wykonuje zadania wyznaczone przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Koordynuje także merytorycznie realizację zadań w zakresie działu administracji rządowej informatyzacja.