W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brexit

W marcu 2017 r. Wielka Brytania formalnie wyraziła zamiar opuszczenia Unii Europejskiej po tym jak w referendum 23 czerwca 2016 r. większość obywateli tego państwa zagłosowała za wyjściem z UE po blisko 50 latach członkostwa. Rozpoczęło to dwuletni okres negocjacji pomiędzy UE i Wielką Brytanią w sprawie zasad uporządkowanego wyjścia, przewidziany w art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej. Okres ten był trzykrotnie przedłużany – finalnie do 31 stycznia 2020 r.

W toku negocjacji uzgodniono Umowę Wyjścia oraz towarzyszącą jej Deklarację Polityczną w sprawie ram przyszłych relacji UE-WB. Umowa gwarantuje prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii i obywateli Wielkiej Brytanii w UE, określa zasady rozliczenia finansowego między Unią i Wielką Brytanią oraz wprowadza okres przejściowy do końca 2020 r., podczas którego Wielka Brytania ma takie prawa i obowiązki jakby dalej była państwem członkowskim, jednak już bez uprawnień decyzyjnych i instytucjonalnych. Umowa zawiera także specjalny mechanizm gwarantujący niepowstanie granicy między Irlandią i Irlandią Północną, która mogłaby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

W styczniu br. ww. Umowa została ratyfikowana przez obie strony porozumienia, dzięki czemu Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z końcem dnia 31 stycznia br. Od tego momentu zaczął obowiązywać okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 roku. Przewiduje on utrzymanie obecnych relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią na dotychczasowych warunkach. Wielka Brytania będzie nadal uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej. Będzie wpłacać składkę do budżetu UE i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku. Nie będzie jednak reprezentowana w instytucjach UE, w tym w Radzie Europejskiej oraz Radzie, nie będzie miała własnych posłów do Parlamentu Europejskiego, przestanie być członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego itp.

Okres przejściowy ma zapewnić pewność dla biznesu i obywateli oraz dać czas na wynegocjowanie przyszłych relacji gospodarczych i politycznych po 2020 roku.

W dniu 25 lutego br. Rada do Spraw Ogólnych przyjęła dyrektywy negocjacyjne UE ( tzw. mandat negocjacyjny), co pozwoliło Unii przystąpić do formalnych negocjacji Umowy o przyszłych relacjach między UE a WB. Unia w tych negocjacjach jest reprezentowana przez Komisję Europejską.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami dot. Umowy Wyjścia oraz negocjacji przyszłych relacji UE – Wielka Brytania:

Informacje ogólne

Serwis polskiego Rządu na temat brexitu

Komunikat MF w sprawie wejścia w życie okresu przejściowego

Link do komunikatu

Materiały na stronach UE

Umowa wyjścia

Kalendarium wydarzeń brexitowych

Pytania i odpowiedzi KE dotyczące Umowy wyjścia (dokument w języku angielskim)

Dyrektywy negocjacyjne UE (dokument w języku angielskim)

Pytania i odpowiedzi KE do negocjacji przyszłych relacji (dokument w języku angielskim)

 

Istnieje jednak ryzyko, że do końca 2020 r. przyszłe relacje między Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem nie zostaną uregulowane, albo zostaną uregulowane jedynie częściowo. Miałoby to konsekwencje podobne do „bezumownego brexitu” czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Informacje MF w zakresie przygotowań do ewentualnego braku umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią regulującej wspólne relacje po 31.12.2020 r. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.07.2020 13:16 Katarzyna Woźniak
Pierwsza publikacja:
11.04.2019 15:42 Katarzyna Woźniak