W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Davos 2020. Aktywny udział ministra Kościńskiego

24.01.2020

Premier Mateusz Morawiecki, minister Tadeusz Kościński i minister rolnictwa Francji Bruno Le Maire rozmawiają podczas szczytu w Davos
  • Minister finansów Tadeusz Kościński podczas Światowego Szczytu Ekonomicznego w szwajcarskim Davos (21-24 stycznia 2020 r.) uczestniczył w dyskusjach dotyczących m.in. zwalczania zjawiska niepłacenia podatków i inicjatywy pierwszego indeksu giełd państw Trójmorza „CEEplus”.
  • Spotkał się też z wieloma przedstawicielami rządów, organizacji międzynarodowych i świata biznesu.

W Davos minister Kościński rozmawiał m.in. z prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Sumą Chakrabartim, ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’m, ministrem gospodarki, rozwoju i turystyki Chile Lucasem Palaciosem oraz przedstawicielami inwestorów i biznesu.

Debata w Domu Polskim

Podczas debaty w Domu Polskim pn. „Collaboration Among Banks and with Government Benefiting Economic Growth” szef MF odniósł się m.in. do programu Polska Bezgotówkowa jako dobrego przykładu zapewnienia społeczeństwu równego dostępu do rozwijającego się rynku finansowego, wspierania innowacyjności, rozwoju dostępności terminali płatniczych i płatności  elektronicznych. Minister Kościński wskazał również, że dzięki współpracy rządu z sektorem bankowym, możliwe jest m.in. finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych. To zasługa gwarancji kredytowych, tworzenia nowych miejsc pracy i – w szerszym kontekście – działania na rzecz wzrostu gospodarczego naszego kraju. 

Współpraca w zwalczaniu oszustw podatkowych

Tadeusz Kościński wziął także udział w debacie zorganizowanej przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) pn. „Tax Cooperation: How to Avoid the Race to the Bottom” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, sekretarza generalnego OECD José Ángela Gurrí i ministra gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’a. Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na potrzebę walki z globalnym problemem uchylania się od płacenia podatków i podkreślili, że luka VAT w samej tylko UE wynosi 140 mld euro. Rozmówcy zwrócili uwagę na konieczność zacieśnienia współpracy w tym zakresie.

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego Tax unfairness in the European Union – towards greater solidarity in fighting tax evasion

Inicjatywa „CEEplus”

Szef resortu finansów uczestniczył w spotkaniu o „CEEplus”, czyli pierwszym indeksie giełd państw Trójmorza. Jest on publikowany od 4 września 2019 r. jako wspólna inicjatywa giełd z regionu Europy Środkowo-Wschodniej : Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Obecnie indeks tworzy 114 spółek, w tym 76 z Polski, 13 z Węgier i 9 z Czech. Minister Kościński podkreślił, że powstanie CEEplus jest dużym krokiem w kierunku bliższej współpracy między rynkami kapitałowymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki indeksowi nasz region stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów.

Panele organizowane przez Światowe Forum Ekonomiczne

Minister Tadeusz Kościński  wziął udział w dwóch tzw. nieformalnych zgromadzeniach światowych liderów gospodarki (Informal Gathering of World Economic Leaders, IGWEL). Pierwszy z nich dotyczył kwestii klimatu i wzrostu. Tematem drugiego panelu z udziałem dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgievej było  budowanie odporności światowej gospodarki na wstrząsy. Ma temu służyć wypracowanie nowych rozwiązań i zmiana polityk prowadzonych przez rządy poszczególnych krajów.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}