W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności administracji (działała w latach 2018 - 2022)

Webinarium Grupy roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Administracji

21 maja 2021 r. Grupa robocza ds. Społecznej Odpowiedzialności Administracji zorganizowała spotkanie poświęcone zapewnianiu dostępności urzędów. Zapewnienie dostępności urzędu powinno wychodzić poza, wskazany w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, obszar: architektoniczny, cyfrowy oraz informacyjno – komunikacyjny. Administracja publiczna powinna budować postawy społecznie odpowiedzialnego urzędu, który jest otwarty na różne potrzeby obywateli.

Podczas webinarium zostały poruszone zagadnienia związane z zapewnieniem dostępności urzędów dla klientów oraz pracowników administracji publicznej. Dyskutowano m.in. nad tym dlaczego warto wdrożyć we własnej organizacji politykę dostępności? oraz dlaczego warto angażować organizacje pozarządowe w wypełnianie obowiązków związanych z zapewnieniem dostępności urzędu?

Webinarium skierowane było do koordynatorów ds. dostępności, osób zajmujących się rozwijaniem strategii społecznej odpowiedzialności urzędu oraz pracowników administracji publicznej, członków Grupy roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Administracji.

Webinarium stanowiło kontynuację upowszechniania wiedzy oraz dobrych praktyk, społecznie odpowiedzialnego urzędu, w oparciu o wypracowany przez członków Grupy roboczej przewodnik  ”Zrównoważony rozwój i społeczna odpowiedzialność organizacji. Przewodnik dla administracji centralnej” dostępny poniżej.  

 


Konferencja online na temat zarządzania zrównoważonym rozwojem w sektorze publicznym

15 stycznia 2021 r. odbyła się konferencja on-line „Zarządzanie zrównoważonym rozwojem w sektorze publicznym" zorganizowana przez Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności administracji. W konferencji wzięli udział nie tylko członkowie Grupy roboczej, było to wydarzenie dostępne również dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego i pozostałych urzędów centralnych i lokalnych.

Konferencję otworzyła  Sekretarz Stanu Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w swoim wystąpieniu podkreślała znaczenie zrównoważonego rozwoju w sektorze publicznym. Szef Służby Cywilnej, Pan Dobrosław Dowiat-Urbański w wykładzie wprowadzającym również wyrażał nadzieję, na rozwój społecznie odpowiedzialnej administracji i podkreślił misję jaką wypełnia służba cywilna wobec społeczeństwa. W czasie konferencji poruszane były kwestie związane ze stosowaniem zasad zrównoważonego rozwoju w działaniach administracji publicznej oraz wdrożeniem skutecznej współpracy między jednostkami i tworzeniem wspólnych wartości dla rozwoju administracji.

Przewodniczące grupy zaprezentowały „Zrównoważony Rozwój i Społeczna Odpowiedzialność Organizacji. Przewodnik dla administracji centralnej” – opracowanie, które przygotowali członkowie grupy a przedstawiciele  wybranych urzędów omówili wdrożone w urzędach dobre praktyki, będące przejawem społecznej odpowiedzialności administracji. Po prezentacji praktyk Kamil Wyszkowski, Prezes Rady Programowej UN Global Compact w Polsce przedstawił Wyzwania zrównoważonych miast i społeczności.

Konferencja zakończona została panelem dyskusyjnym pt. Kierunki rozwoju polskich miast – jest to równocześnie otwarcie nowego zagadnienia w pracach grupy  roboczej ds. społecznej odpowiedzialności administracji i rozszerzenie jej działania na poziom regionalny.

Materiały z konferencji są dostępne w poniższej zakładce Materiały.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

 

 


Chociaż społeczna odpowiedzialność najczęściej kojarzona jest z biznesem, zgodnie z normą ISO 26000 kwestie te odnoszą się do wszystkich typów organizacji. Dlatego promujemy szerokie podejście do społecznej odpowiedzialności i upowszechniamy tę ideę także w środowisku administracji publicznej.

W ramach prac Zespołu do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności, zadanie to realizuje Grupa robocza do spraw społecznej odpowiedzialności administracji.

W skład Grupy roboczej wchodzą przedstawiciele wszystkich ministerstw oraz głównych urzędów i instytucji państwowych. To pozwala nam skonfrontować różne rozwiązania stosowane przez podmioty administracji publicznej, ale także dobre praktyki, które z sukcesem udało się wdrożyć w specyfice działania instytucji publicznych. 

W ramach dotychczasowych prac Grupy roboczej:

  1. Przygotowaliśmy bazę dobrych praktyk urzędów i instytucji. Zachęcamy do przeglądania ciągle rozwijanej bazy dobrych praktyk i kontaktu z nami, jeśli chcieliby Państwo podzielić się dodatkowymi przykładami z Państwa urzędów.
    Informację prosimy przekazywać na adres małgorzata.klos@mfipr.gov.pl

     
  2. Przedstawicieli administracji rządowej, jak i samorządowej gorąco zachęcamy do korzystania z przewodnika na temat społecznej odpowiedzialności administracji opracowanego przez grupę roboczą. Mamy nadzieję, iż będzie mógł on służyć zarówno jako pomoc w organizacji funkcjonowania całych urzędów, jak i w codziennych sprawach dotyczących każdego miejsca pracy.

 

Zrównoważony Rozwój i Społeczna Odpowiedzialność Organizacji. Przewodnik dla administracji centralnej

Zrównoważony Rozwój i Społeczna Odpowiedzialność Organizacji. Przewodnik dla administracji centralnej

Rolę koordynatora Grupy pełni Pani Karolina Banaszek, Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji, Rzecznikiem Prasowym Prezesa GUS.

Materiały

Zbiorcze zestawienie prezentacji konferencja online Zarządzanie zrównoważonym rozwojem w sektorze publicznym​_15​_01​_2021
Zbiorcze​_zestawienie​_prezentacji​_konferencja​_online​_Zarządzanie​_zrównoważonym​_rozwojem​_w​_sektorze​_publicznym​_15​_01​_2021.pdf 11.08MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.03.2023 10:22 Małgorzata Kłoś
Pierwsza publikacja:
17.04.2019 13:33 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}