W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzialny biznes w dobie COVID-19

Polskie przedsiębiorstwa walczą z COVID-19

Pandemia koronawirusa w Polsce zmusiła do podjęcia wielu radykalnych kroków, które w dotkliwy sposób odbiły się na sferze gospodarczej naszego kraju. Potrzeba izolacji społecznej przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 spowodowała zmianę dotychczasowych modeli funkcjonowania wielu przedsiębiorstw, a w przypadkach gdzie nie było to możliwe w sposób realny zagroziła możliwości dalszego ich funkcjonowania. Ostatnie miesiące to prawdziwy sprawdzian dla dynamicznie rozwijającej się, w ostatnich latach społecznej, odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Dostrzegamy wiele przykładów działań biznesu, które z jednej strony próbują utrzymać swoją pozycję rynkową wspierając jednocześnie systemowe działania ukierunkowane na walkę z rozprzestrzenianiem się epidemii w Polsce. Poniżej przedstawiamy Państwu zestawienie przykładowych działań, którymi dzielą się z nami przedsiębiorcy z całej Polski. Takich działań codziennie przybywa. Nabierają także znaczenia wszelkie akcje wspierające mały, lokalny biznes, takie jak np. akcja „Lokalnie-solidarnie”, w ramach której tworzona jest mapa lokalnych przedsiębiorstw, potrzebujących wsparcia.

W zestawieniu znajdziecie Państwo szereg działań pogrupowanych w takie obszary jak:

  • klienci (działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa klientów),
  • wyposażenie (wsparcie rzeczowe i finansowe placówek służby zdrowia),
  • pracownicy (zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom),
  • przeciwdziałanie skutkom kryzysu (doradztwo, pożyczki, kredyty),
  • wsparcie osób starszych i innych potrzebujących,
  • edukacja i wsparcie systemowe w zakresie prewencji antykryzysowej.

 

Zobacz działania polskiego biznesu w dobie koronawirusa.

 


COVID-19 i odpowiedzialny biznes na świecie

Kryzys związany z COVID-19 ma wpływ na gospodarkę, ludzi na całym świecie. Zastosowanie odpowiedzialnego podejścia do prowadzenia biznesu w reakcjach rządów oraz przedsiębiorstw na sytuację wynikającą z pandemii może przynieść zarówno krótko- jaki i długoterminowe korzyści, takie jak zwiększona odporność, bardziej sprawiedliwy podział korzyści z działań zaradczych sprzyjający włączeniu społecznemu oraz większy wkład w zrównoważony rozwój.

OECD gromadzi dane, informacje, analizy i zalecenia dotyczące wyzwań zdrowotnych, ekonomicznych, finansowych i społecznych związanych z wpływem koronawirusa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie OECD.

Zobacz ulotkę OECD na temat COVID-19 i odpowiedzialnego biznesu. Materiał w języku polskim został opracowany przez Polski Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego biznesu.

 


Wskazówki dla pracodawców i przedsiębiorców z zakresu ochrony migrantów zarobkowych

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) przygotowała dokument dla pracodawców i przedsiębiorców dotyczące ochrony migrantów zarobkowych. Zawiera on porady opracowane przez ekspertki i ekspertów IOM, oparte dla międzynarodowych standardach ILO i wytycznych WHO.

Wskazówki dla pracodawców i przedsiębiorstw (w języku polskim) dostępne są tutaj. Dodatkowo, na język polski, zostały przetłumaczone wytyczne dla rekruterów.

Wskazówki dla rekruterów, w języku angielskim dostępne są tutaj.

 


Regionalne perspektywy przywództwa w globalnym kryzysie

UN Global Compact upowszechnia apel #UnitingBusiness – jednoczenie się biznesu wokół korporacyjnej odpowiedzi na pandemię wywołaną COVID-19. Zachęca przedsiębiorstwa do podejmowania wspólnych działań poprzez wdrażanie dziesięciu zasad Global Compact w dziedzinie praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji.

12 maja 2020 r. Akademia UN Global Compact organizuje sześć regionalnych sesji nt. nowych oraz już istniejących podejść do przywództwa w czasach globalnego kryzysu. Przedstawiciele ONZ, administracji rządowych i biznesu, podzielą się doświadczeniami związanymi z kryzysem wywołanym przez COVID-19 oraz będą dyskutować nad tym jakie natychmiastowe i skoordynowane działania z udziałem interesariuszy należy podjąć w zależności od regionu.

Dyskusja na temat europejskiej perspektywy odbyła się 12 maja 2020 r. z udziałem następujących osób:

Frans Timmermans, Wiceprzewodniczący wykonawczy, Komisja Europejska
Olga Algayerová, Executive Secretary, UNECE
Frans van Houten, CEO, Royal Philips
Wiktor Schmidt, Executive Chairman, Netguru

 

Więcej informacji na temat reakcji UN Global Compact na COVID-19 można znaleźć na stronie UN Global Compact.

 


Światowe Forum OECD na temat odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w 2020 r.

Doroczne Światowe Forum OECD na temat odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (Global Forum on Responsible Business Conduct, GFRBC) odbyło się 17 maja i 19 maja 2020 r. 

Konferencja została poprzedzona sesją adresowaną do sektora tekstylno-odzieżowego i obuwniczego.

Organizowane przez OECD Światowe Forum na temat Odpowiedzialnego Prowadzenia Biznesu (Global Forum on Responsible Business Conduct, GFRBC) w 2020 r. odbyło się w formule on-line, jako webinaria, w dwóch częściach:
19 maja 2020 r. – COVID-19 i odpowiedzialne prowadzenie biznesu
W tej części GFRBC omówione zostały podejścia administracji rządowych oraz przedsiębiorstw uwzględniające zasady RBC w rozwiązywaniu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 oraz budowy bardziej odpornych łańcuchów dostaw.

17 czerwca 2020 r . Dostęp do środków zaradczych
W związku z przypadającą w 2020 r. 20-tą rocznicą utworzenia Sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD, druga część GFRBC poświęcona została problematyce środków zaradczych oraz przedstawieniu szerszej perspektywy różnych mechanizmów skargowych.

Zachęcamy do obserwowania strony Światowego Forum OECD. Wydarzenia są bezpłatne, a  rejestracja odbywa się poprzez stronę OECD.


Komisja Europejska zapowiada obowiązkowe przepisy dotyczące należytej staranności biznesu

Grupa Robocza Parlamentu Europejskiego ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (European Parliament’s Responsible Business Conduct Working Group) zorganizowała 29 kwietnia 2020 r. webinarium nt. należytej staranności, podczas którego Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders omówił opublikowane wyniki badania Komisji dotyczące wymogów należytej staranności w łańcuchach dostaw. Raport zawiera przegląd obecnych praktyk rynkowych oraz ocenę różnych możliwych opcji regulacyjnych. Potwierdzono, że dobrowolne środki nie były skuteczne w zachęcaniu przedsiębiorstw do identyfikowania, rozliczania i łagodzenia negatywnych skutków działalności biznesu w zakresie praw człowieka i środowiska w łańcuchach dostaw, a także podkreślono potrzeba obowiązkowych przepisów w całej UE.

Komisarz stwierdził również, że Komisja Europejska rozpocznie w 2021 r. inicjatywę ustawodawczą dotyczącą obowiązkowej należytej staranności dla przedsiębiorstw. Uczestniczący w seminarium posłowie PE, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i biznesu stwierdzili m.in., że zrównoważony ład korporacyjny i należyta staranność powinny być w obecnej sytuacji istotną częścią pakietu naprawczego UE.

Webinarium zostało zarejestrowane i można je odtworzyć na stronie Grupy Roboczej Parlamentu Europejskiego ds. odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

{"register":{"columns":[]}}