W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody

22.03.2021

światowy_dzień_wody_COVER

Dlaczego Światowy Dzień Wody?

Światowy Dzień Wody, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992 r., w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii. Rok 1993 zapoczątkował obchody, które od tej pory odbywają się corocznie pod innym hasłem.

Obchodzony międzynarodowo Światowy Dzień Wody jest okazją do poznania problemów związanych z wodą, poinformowania o nich innych oraz podjęcia działań mogących zmienić istniejącą sytuację. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło pierwszy Światowy Dzień Wody na 22 marca 1993 r. Każdego roku UN-Water, agencja koordynująca prace Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące wody i warunków sanitarnych, ustala temat Światowego Dnia Wody odpowiadający obecnym lub przyszłym wyzwaniom.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody!

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem: Docenianie wody

Tegoroczny Światowy Dzień Wody obchodzony będzie w ramach wydarzenia internetowego. Światowy Dzień Wody to święto wody i okazja do podnoszenia świadomości wszystkich na temat globalnego kryzysu wodnego. Głównym celem obchodów jest wspieranie osiągnięcia Celu Zrównoważonego Rozwoju 6 (Global Goal 6) dotyczącego „czystej wody i warunków sanitarnych dla wszystkich”. Jest to jeden z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r., który brzmi: „Zapewnienie wszystkim dostępności i zrównoważonego zarządzania wodą i urządzeniami sanitarnymi”. Cel obejmuje osiem celów, które mają zostać osiągnięte co najmniej do 2030 r.

Tematem Światowego Dnia Wody 2021 jest docenianie wody. Wartość wody to znacznie więcej niż jej cena - woda ma ogromną wartość dla naszych gospodarstw domowych, żywności, kultury, zdrowia, edukacji, ekonomii i integralności naszego środowiska naturalnego. Celem 6 Zrównoważonego Rozwoju jest zapewnienie wody i warunków sanitarnych dla wszystkich. Bez pełnego zrozumienia prawdziwej, wielowymiarowej wartości wody nie będziemy w stanie zabezpieczyć tego krytycznego zasobu z korzyścią dla nas wszystkich.

Obchody odbędą się w dniu 22 marca w godzinach 13:00 do 14:30 poprzez platformę internetową: https://fao.zoom.us/webinar/register/WN_EfhV6cSATYS7CogOAPbq_g

Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na stronie: http://www.fao.org/land-water/events/world-water-day-2021/en/