W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Głosowanie poza miejscem zameldowania

Głosowanie poza miejscem zameldowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych w Polsce w maju 2020 r. 

Jeśli chcesz głosować poza miejscem swojego zameldowania w najbliższych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych w Polsce w maju 2020 r. :  

1. Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców – jeśli chcesz głosować w gminie:

  • w której mieszkasz na stałe, ale nie masz w niej zameldowania na pobyt stały,
  • w której mieszkasz lub przebywasz na stałe i jesteś osobą, która nie jest i nigdy nie była zameldowana na pobyt stały w Polsce

Uwaga:  zmiana nie będzie dotyczyć tylko najbliższych wyborów. Po wpisaniu do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz na stałe,  będziesz mógł automatycznie brać udział w głosowaniu w  każdych kolejnych wyborach w tej właśnie gminie. Rejestr wyborców jest bowiem stałym rejestrem i na jego podstawie przygotowuje się spisy wyborców na każde wybory.  Z uwagi na fakt, że możesz być tylko w jednym rejestrze wyborców zostaniesz wykreślony z rejestru wyborców w gminie miejsca zameldowania. 

2. Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców – jeśli: 

głosujesz w kraju  i jednorazowo chcesz głosować w miejscu swojego czasowego pobytu – poza gminą, w której jesteś ujęty w rejestrze wyborców,  tj. poza gminą, w której jesteś zameldowany albo poza gminą, gdzie jesteś wpisany do rejestru wyborców na swój wniosek. 

Jeżeli w dniu wyborów będziesz przebywać za granicą, informacje jak dopisać się tam do spisu wyborców znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/glosowanie-za-granica . 

Uwaga: dopisanie się do spisu wyborców dotyczy tylko najbliższych wyborów. Spis wyborców przygotowuje się bowiem tylko na potrzeby konkretnych wyborów. Przed każdymi wyborami sporządzany jest nowy spis wyborców. 

 

Jeśli nie wiesz, co zrobić w swojej sytuacji - zapytaj w urzędzie gminy. 

Informacje:

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:10

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

{"register":{"columns":[]}}