W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nie musisz zwiększać dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczek w 2020 r. o nieuregulowane należności handlowe

Nie musisz zwiększać podstawy opodatkowania przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w 2020 r. (od marca do grudnia) o tzw. zły dług, czyli nieuregulowane należności handlowe po upływie 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty.

Informacje:

Będziesz zwolniony z obowiązku zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki o kwotę zobowiązania z tytułu tzw. należności handlowych, które nie zostało uregulowane, po upływie 90 dni od dnia upływu terminu jego zapłaty. 
Jednocześnie jako podatnik (wierzyciel), który ma wierzytelność z tego tytułu, zachowujesz prawo do pomniejszenia dochodu/przychodu o kwotę wierzytelności.

 • Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz w danym okresie rozliczeniowych: ponieść negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 oraz uzyskać przychody o co najmniej 50% niższe od przychodów uzyskanych w analogicznym okresie rozliczeniowym w poprzednim roku. A jeśli rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r., to w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
  Warunek dotyczący spadku przychodów o 50% nie dotyczy podatników, którzy:

  • stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów,
  • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów z działalności gospodarczej,
  • rozpoczęli działalność w 2020 r.
 • Wszyscy podatnicy podatku CIT i PIT.

 • Nie musisz zwiększać podstawy opodatkowania przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w 2020 r. o tzw. zły dług, czyli nieuregulowane należności handlowe po upływie 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:02

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Finansów

{"register":{"columns":[]}}