W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skorzystaj z ulgi na złe długi

Uzyskaj zwolnienie z obowiązku zwiększenia dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczek w 2020 r. o niezapłacone przez podatnika zobowiązania z tytułu zakupionych towarów lub usług.

Informacje:

Proponowana zmiana zwalnia z obowiązku zwiększenia dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczek w 2020 r. o niezapłacone przez podatnika zobowiązania z tytułu zakupionych towarów lub usług. Bez tej zmiany podatnicy PIT i CIT, począwszy od zaliczki należnej za marzec 2020 r., zobowiązani byliby do uwzględnienia w podstawie obliczenia zaliczki kwoty nieuiszczonych zobowiązań, również wówczas, gdy brak zapłaty spowodowany byłby brakiem środków finansowych związanych z zaistniałą sytuacją epidemii koronawirusa.

Jednocześnie pozostawia się prawo do obniżenia podstawy obliczenia zaliczki o wierzytelności, czyli należności nieotrzymane przez podatnika, z tytułu sprzedanych towarów lub usług. Brak jest minimalnej lub maksymalnej kwoty zaniechania podwyższenia dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki. Podatnik w ogóle nie uwzględnia zobowiązań w zaliczkach należnych w 2020 r. Ulga dotyczy zaliczek marzec–grudzień 2020 r.

  • Ulga przysługuje przedsiębiorcom, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, oraz ich przychody spadły o co najmniej 50 proc. w stosunku do 2019 r.

  • Ulga jest skierowana do wszystkich przedsiębiorców niezależnie od formy prawnej, w której prowadzona jest działalność, i statusu przedsiębiorcy (działalność gospodarcza prowadzona indywidualnie lub w formie spółki, przedsiębiorca: mikro, mały, średni i duży), w tym również opodatkowanych tzw. ryczałtem ewidencjonowanym.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 17:56

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Finansów

{"register":{"columns":[]}}