W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zasiłek opiekuńczy dla rolników samodzielnie opiekujących się dzieckiem

Rolnik, który z powodu zamknięcia szkoły lub przedszkola musi samodzielnie zapewnić opiekę dziecku (do 8 roku życia lub posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności w wieku do 18 lat), otrzyma zasiłek opiekuńczy.

Informacje:

Rolnik, którego dziecko zostało pozbawione opieki w wyniku zamknięcia szkoły lub przedszkola, może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Aby uzyskać zasiłek, należy złożyć w KRUS wypełniony formularz wniosku.

 • Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu oraz osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, która sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo z powodu niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna w związku z epidemią COVID-19.
  Ubezpieczeniu w zakresie wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim jak i emerytalno-rentowym można podlegać z mocy ustawy lub na wniosek. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy drugi z rodziców może zapewnić opiekę lub gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku.

 • Rolnik, który sprawuje samodzielnie opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia lub dzieckiem posiadającym ważne orzeczenie o niepełnosprawności.

 • Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – do pobrania poniżej lub ze strony KRUS.

  Materiały

  Wniosek o zasiłek opiekuńczy
  wniosek​_o​_zasilek​_opiekunczy​_2020​_uaktualniony.pdf 0.58MB
  • Wniosek można złożyć drogą elektroniczną za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP).
  • Wniosek papierowy należy składać do właściwego oddziału KRUS. Wniosek może zostać wysłany pocztą lub dostarczony do KRUS poprzez umieszczenie go we wrzutni (bez kontaktu z pracownikiem KRUS).
 • Każdy wniosek umożliwa uzyskanie świadczenia w wysokości 1/30 podstawowej emerytury KRUS.

  • Informacje dodatkowe możesz uzyskać, dzwoniąc na ogólnopolską infolinię KRUS: 22 290 35 06.
  • Dane kontaktowe do poszczególnych jednostek KRUS, znajdziesz na stronie internetowej KRUS.
  • Więcej informacji na temat zasiłku znajdziesz, klikając na link.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:25

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

{"register":{"columns":[]}}