W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny etap w rozwoju projektu e-Doręczenia - usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego!

Sprawy urzędowe załatwiane jednym kliknięciem z dowolnego miejsca? Jedno konto zamiast kilkunastu loginów na różnych portalach z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa?

e-doręczenia

Projekt e-Doręczenia umożliwi nam otrzymywanie i wysyłanie korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności korzystania z papierowej wersji dokumentów. To prosta i przejrzysta forma komunikacji z administracją publiczną, która będzie równoważna z wysłaniem listu poleconego czy osobistą wizytą. Wykorzystywana w każdym procesie administracyjnym, sądowym i cywilnym. Docelowo cała korespondencja podmiotów publicznych nadawana będzie w formie elektronicznej – przy pomocy publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej, świadczonych przez wyznaczonego operatora.

W ramach projektu właśnie zostały opublikowane Standardy publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Pełna treść dokumentu

Jakie będą korzyści dla administracji?

•            elektroniczny obieg dokumentów – wyeliminowanie dokumentacji papierowej i ograniczenie liczby wytwarzanych dokumentów,

•            prostsza obsługa dokumentacji – wszystko w jednym miejscu,

•            skuteczna komunikacja z obywatelem, zapewniająca nadzór nad obiegiem dokumentów,

•            zapewnienie natychmiastowych dowodów doręczenia dokumentów elektronicznych,

•            komunikacja transgraniczna będzie równie prosta jak komunikacja krajowa,

•            szybka ścieżka kontaktu – niezależnie od miejsca pobytu obywatela czy przedsiębiorcy.

Jakie będą korzyści dla obywatela i przedsiębiorcy?

•            komfort korzystania – przyjazna w użyciu i bezpieczna korespondencja elektroniczna,

•            możliwość szybkiego odnalezienia adresu do doręczeń elektronicznych odbiorcy,

•            skuteczna i szybka komunikacja z administracją, która będzie równoważna prawnie z przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,

•            wiedza o tym, co się dzieje z korespondencją – doręczenie będzie rejestrowane przez zaufanego dostawcę,

•            wygodna obsługa 24 h/7 za pomocą różnych narzędzi (komputera, tabletu, a także telefonu komórkowego typu smartfon),

•            możliwość wysłania lub odbioru korespondencji za potwierdzeniem odbioru drogą elektroniczną o dowolnej porze każdego dnia tygodnia z dowolnego miejsca.

Skuteczność e-Doręczeń zapewnia ustawa o doręczeniach elektronicznych. Projekt e-Doręczenia jest wynikiem prac strumienia e-Skrzynka i e-Doręczenie w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Założenia projektu konsultowane były z szeregiem zaproszonych do współpracy ekspertów, w szczególności z przedstawicielami: samorządu terytorialnego, Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego, przedsiębiorcami i przedstawicielami sektora prywatnego.

Już niedługo e-doręczenia staną się częścią codziennego załatwiania spraw urzędowych.