W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GDDKiA już na gov.pl - ruszył specjalny portal dla kierowców

Wybierasz się w podróż i zastanawiasz się nad kosztami przejazdu autostradą, utrudnieniami na trasie i ograniczeniami przejazdu? A może chcesz zgłosić uwagi dotyczące oznakowania i organizacji ruchu na drogach krajowych? Nic prostszego - portal GDDKiA na gov.pl dedykowany kierowcom już ruszył.

Grafika z napisem: Portal dla kierowców. GDDKiA już na gov.pl.

Portal zapewnia wiele udogodnień, a jedną z jego kluczowych funkcjonalności jest możliwość zgłaszania szkód z ubezpieczenia OC zarządcy drogi – aby to zrobić, należy wypełnić formularz zamieszczony w serwisie, wygenerować powstały wniosek i postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie. Poza tym, narzędzie umożliwia szybką i dokładną weryfikację natężenia ruchu, prowadzonych prac budowlanych, korków czy wypadków za sprawą Serwisu Mapowego, który obrazuje faktyczny stan dróg w kraju, dzięki czemu sprawnie zaplanujemy swoją trasę.

Co jeszcze?

Uczestnicy ruchu drogowego mogą również skorzystać z aktualizowanej na bieżąco listy utrudnień, której zaletą jest intuicyjność w użytkowaniu lub samodzielnie wyszukać ograniczenia – wystarczy wybrać województwo, odcinek drogi i datę, aby zweryfikować przeszkody występujące na danym kursie. Kierowcy, za pomocą przystępnego formularza, mogą zgłosić do GDDKiA uwagi dot. oznakowania i organizacji ruchu na drogach krajowych, a także, za pomocą Formularza zgłoszeń drogowych - utrudnienia lub zagrożenia dla ruchu.  

Takie zgłoszenie trafi bezpośrednio do pracowników Punktu Informacji Drogowej GDDKiA. Po wstępnej analizie zgłoszenie będzie weryfikowane przez patrol terenowy GDDKiA. Nowy formularz pomoże kierowcom przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. - informuje GDDKiA 

Planujący podróż odnajdą na portalu aktualny wykaz Miejsc Obsługi Podróżnych oraz parkingów. W serwisie zamieszczone są również informacje o opłatach za autostrady, opłatach viaTOLL i e-TOLL wraz ze stawkami obowiązującymi na danych odcinkach trasy.  Kierowcy pojazdów powyżej 12 ton znajdą w serwisie informacje o obowiązujących ich ograniczeniach w ruchu.  

W GDDKiA funkcjonują także Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Wszystkie szczegółowe informacje o ruchu, przejezdności dróg, aktualnych pracach, stanie budowy tras i innych warunkach panujących na drogach krajowych, podawane są pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111 oraz w Terenowych Punktach Informacji Drogowej GDDKiA, których wykaz możemy odnaleźć w serwisie.  

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ