W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mija rok od uruchomienia serwisu #FakeHunter

8 kwietnia 2020 r. wraz z Polską Agencją Prasową uruchomiliśmy aplikację #FakeHunter. Dziś mija rok od kiedy społeczni liderzy opinii oraz eksperci PAP weryfikują i demaskują fałszywe informacje, które można znaleźć w internecie.

Grafika przedstawia napis i logo - Już rok weryfikujemy dla Was informacje

#FakeHunter to projekt, który ma na celu walkę z dezinformacją w internecie. W momencie uruchomienia projektu, jego głównym założeniem było demaskowanie nieprawdziwych informacji - tak zwanych fake news’ów, związanych jedynie z pandemią koronawirusa. Przez miniony rok nastąpił jednak rozwój projektu o kolejne obszary tematyczne takie jak finanse, nauka i zdrowie, telekomunikacja, energetyka oraz szczepienia.

Jak działa #FakeHunter?

Przeciętnie w Polsce spędza się dziennie w internecie ponad sześć godzin, natrafiając przy tym na ogrom fałszywych informacji, które ciężko samemu zweryfikować. Tutaj pojawia się właśnie #FakeHunter. Dzięki aplikacji stworzonej wraz z PAP każdy internauta może zgłosić wątpliwą treść zespołowi weryfikacyjnemu. Zgłoszenie można wysłać z poziomu przeglądarki - pobierając wtyczkę do przeglądarki ze strony Fake Hunter, z poziomu aplikacji mobilnej #FakeHunter lub poprzez wysłanie wiadomości do #FakeHunter na Facebooku.

Działalność dziennikarzy można śledzić na profilach na Twitterze  i Facebooku. Oprogramowanie do factchecking’u na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem: GitHub.

Na stronie FakeHunter można znaleźć więcej informacji o zespole weryfikacyjnym, akcji oraz możliwości włączenia się do akcji. Serdecznie zapraszamy do udziału jako wolontariusze, partnerzy lub liderzy opinii.

Podsumowanie roku

W ciągu roku udało się zweryfikować ponad 1150 informacji, w tym zdemaskować prawie 900 fake newsów, głównie dotyczących koronawirusa i szczepień.

Zatrważająca ilość dostępnych informacji na całym świecie została określona mianem infodemii . Coraz trudniej jest nam znaleźć prawdziwe informacje i wiarygodne źródła.  Narzędzia takie jak FakeHunter pokazują, że każdy z nas może walczyć z fakenewsami. Przez ten rok udało się zdemaskować  kilkaset nieprawdziwych informacji - wszystko to dzięki zaangażowanej, prężnie działającej społeczności weryfiakatorów.  Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego narzędzia. - Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

W ramach projektu odbyły się również już dwa wydarzenia #FakeHunter Challenge - trzydniowe konkursy na wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci. Pierwszy z nich miał miejsce podczas GovTech Festival’u i był pierwszym takim maratonem na świecie! Drugi #FakeHunter Challenge, podczas którego poszukiwano fałszywych informacji na temat szczepionek, zakończył się w marcu bieżącego roku. Obu wydarzeniom mającym na celu budowanie świadomości zagrożeń płynących z dezinformacji towarzyszyły spotkania i debaty tematyczne z udziałem osób publicznych.

Za zaangażowanie i współpracę dziękujemy partnerom serwisu:

DOOK, Amazon, Demagog, Objectivity, Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani

{"register":{"columns":[]}}