W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Od dziś możesz zarejestrować swój samochód za pośrednictwem salonu sprzedaży

Uruchomiona usługa pozwala właścicielowi nowego auta na upoważnienie salonu sprzedaży i zarejestrowanie go – bez wizyty w urzędzie!

Na zdjęciu widać samochód

4 czerwca 2021 wchodzą w życie nowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które pozwalają na upoważnienie salonu sprzedaży do zarejestrowania nowego pojazdu! 

Od dziś, za pomocą strony Zarejestruj pojazd za pomocą formularza pracownicy salonu sprzedaży mogą w imieniu właściciela zarejestrować na przykład samochód. 

Co to znaczy dla obywatela?

Każdy kupujący pojazd może upoważnić salon sprzedaży do wykonania tej czynności za niego! Wystarczy jedynie przekazane upoważnienia w formie pisemnej podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. 

Po przekazaniu takiego upoważnienia pracownik salonu zajmie się procedurą rejestracji od początku do końca. Wniosek może złożyć online, za pomocą stosownego formularza. 

Poza dołączonym upoważnieniem, powinny się w nim znaleźć:  
  
•    dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu,   
•    dowód uiszczenia opłaty za wydanie pozwolenia czasowego oraz opłaty ewidencyjnej,   
•    kopia karty pojazdu.  
  
A także:   
  
•    informacje dotyczące właściciela pojazdu - imię i nazwisko, numer PESEL, data i miejsce urodzenia,  
•    dane identyfikujące pojazd – w tym numer VIN, numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu,  
•    dane techniczne pojazdu – rodzaj, marka, model, itd.,   
•    adres salonu sprzedaży.  

 

Usługa rejestrowania pojazdów to kolejna już wytworzona przez Zespół Portalu GOV.PL możliwość załatwienia spraw urzędowych bez wychodzenia z domu! Co więcej - to dopiero początek zmian w systemie rejestrowania pojazdów. - Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech  

Czy może to zrobić każdy salon sprzedaży?

Z usługi rejestrowania skorzystać może każdy salon, który posiada konto firmowe na ePUAP. Tylko za jego pośrednictwem, pracownicy - wyposażeni w podpis zaufany, osobisty lub kwalifikowany - będą mogli składać wnioski z upoważnienia swoich klientów. 
Elektroniczny wniosek trafi do wskazanego urzędu, w którym nastąpi rejestracja – zgodnie z wytycznymi, zawartymi w dokumencie.  
 
Aby usprawnić obsługę wniosków składanych w tym trybie, częściowa automatyzacja procesu nastąpi również po stronie wydziałów komunikacji w starostwach powiatowych. 
To nie koniec. Już pracujemy nad kolejnymi zmianami związanymi z szybszą rejestracją pojazdów.