W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oficjalne rozpoczęcie działalności Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych Mińska 65

8 lipca 2022 roku swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych Mińska 65 – nowatorska instytucja kultury, której misją jest wspieranie i promocja tego sektora rodzimej gospodarki. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli reprezentanci polskiej oraz zagranicznej administracji publicznej: Premier Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, Erik Catalfamo – Dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulturowego Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz Mikołaj Turowski, p.o. Dyrektora CRPK.

PiotrGlinski, Justyna Orłowska, Erik Catalfamo i MikołajTurowski na tle United with Ukraine Game Jam.

W tym miejscu nieco ponad miesiąc temu powstała nowa państwowa instytucja kultury - Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych Mińska 65, której zadaniem jest promocja i wsparcie dla szeroko pojętej kultury cyfrowej, przemysłów kreatywnych. Chcemy, żeby to było miejsce łączące różne sektory, z naciskiem na obecność nowych technologii i przedsiębiorczość w kulturze. Tu jest miejsce dla startupów, dla organizacji pozarządowych, dla wszelkiej przedsiębiorczości i kreatywności dotyczącej szeroko pojętej kultury. Widzimy olbrzymi potencjał w łączeniu tych obszarów, w porozumieniu, w dialogu, we wspólnym kreowaniu różnego typu inicjatyw z zakresu szeroko pojętej kultury.

- podkreśla profesor Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Przestrzeń dla rozwoju

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to nowatorska instytucja kultury mająca na celu wsparcie sektora polskiej gospodarki o olbrzymim potencjale wzrostu. Tworząc przestrzeń dla utalentowanych i energicznych twórców, CRPK będzie pomagać im w realizacji ambitnych idei i przedsięwzięć. Zlokalizowane w postindustrialnym kompleksie dawnej drukarni naukowej na warszawskiej Pradze, Centrum dysponuje przestrzenią 22 tysięcy metrów kwadratowych, umożliwiającą wspieranie sektora kreatywnego na wyjątkową skalę. Już 8 lipca przekonają się o tym uczestnicy United with Ukraine Game Jam, który rozpocznie się o godzinie 18:00

Gospodarka kreatywna

Branża kreatywna łączy kulturę z nowoczesnymi technologiami. Wspieranie jej dynamicznego rozwoju przełoży się na nie tylko pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki, ale także na wzmocnienie transferu wiedzy pomiędzy jej sektorami. W tym celu powstało Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Serdecznie zapraszamy wszystkich twórców do współpracy w ramach CRPK.

– mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej.


Gospodarka kreatywna stanowi jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi polskiej gospodarki. Jej szczególnie szybki rozwój nastąpił w latach 2015-2018, kiedy jej średnioroczny realny wzrost wyniósł ponad 13 proc. (w całej gospodarce – 4,3 proc.). W tym okresie odpowiadała ona za 1/6 całego wzrostu gospodarczego w Polsce. Największą część gospodarki kreatywnej stanowią przemysły kreatywne. Warto także wspomnieć, że najszybciej rozwijającą się składową gospodarki kreatywnej stanowi sektor cyfrowy. Co więcej, usługi komputerowe odpowiadają za około połowę eksportu usług kreatywnych w Polsce1.

Oficjalne otwarcie Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych jest dla mnie wydarzeniem bardzo ważnym, ale i symbolicznym. Przez miesiąc, który upłynął od momentu powołania tej nowopowstałej instytucji, udało nam się stworzyć podwaliny pod funkcjonowanie nowatorskiego systemu wsparcia dla branż kreatywnych. CRPK będzie stanowić ważny element wsparcia polskich przemysłów kreatywnych na każdym etapie ich funkcjonowania. Jestem przekonany, że nasze działania przełożą się na dynamiczny wzrost potencjału polskich przemysłów kreatywnych na arenie międzynarodowej. Potencjału, co warto podkreślić, już dostrzeganego i docenianego. Dążymy do tworzenia jak najlepszych warunków rozwojowych i pobudzenia kreatywności.

– Mikołaj Turowski, p.o. Dyrektora CRPK.

__________________________

1 Polski Instytut Ekonomiczny, Rola Gospodarki Kreatywnej w Polsce, lipiec 2020

{"register":{"columns":[]}}