W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Paszportyzacja Żywności w GovTechowym wydaniu

Pochodzenie żywności już niedługo nie będzie stanowiło żadnej tajemnicy. W ramach współpracy z Ministerstwem Rolnictwa oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa powstanie „paszport polskiej żywności”.

Podpisanie Listu Intencyjnego

 

Dziś odbyła się uroczystość podpisania Listu intencyjnego na rzecz realizacji projektu Paszportyzacja polskiej żywności pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz instytucjami administracji publicznej odpowiedzialnymi za proces kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności, tj.: Głównym Inspektoratem Weterynarii, Głównym Inspektoratem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego. 

Zwiększenie wiarygodności, przejrzystości i pewności informacji o pochodzeniu żywności przy użyciu technologii

Idea „od pola do stołu” ma wiele aspektów. Jednym z nich jest budowa cyfrowego systemu gwarantującego efektywne śledzenie i identyfikowanie informacji o produktach rolno-spożywczych w łańcuchu dostaw. Funkcjonalności projektowanego systemu umożliwią rejestrowanie i walidowanie transakcji w procesach produkcji i dystrybucji żywności, co istotnie przyczyni się do zwiększenia wiarygodności, przejrzystości i pewności informacji o jej pochodzeniu.

Prace nad projektem roboczo nazwanym Paszportyzacja polskiej żywności zainicjowane zostały przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zapotrzebowanie na wdrożenie takiego systemu wynika nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na informacje dostępne o produktach, ale też niska skuteczność rozwiązań opartych na cyfrowych zapisach.

Budowa systemu to przede wszystkim odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów w odniesieniu do dostępu do informacji o produktach żywnościowych. Prace nad projektem zostały zainicjowane w połowie 2020 r. przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym czasie odbył się szereg spotkań i godziny warsztatów pozwalających znajdować najlepsze rozwiązania dopasowane do istniejących potrzeb.  

Służby i inspekcje odpowiedzialne za proces kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności osiągną wymierne korzyści z wdrożenia projektu, między innymi poprzez usprawnienie i ograniczenie kosztów związanych z wymianą informacji.


Stawiamy dziś obok siebie dwa filary polskiej gospodarki - rolnictwo i sektor cyfrowy. Na nich wspólnie będziemy w stanie budować sukces polskiego biznesu w kraju i za granicą Wyposażona w paszporty polska żywność będzie jeszcze skuteczniej podbijać zagraniczne rynki i podniebienia. Wszystkie rodzaje żywności - zarówno roślinna jak i zwierzęca będzie wytwarzana i sprzedawana w sposób bezpieczny i transparentny.Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szef Centrum GovTech.

{"register":{"columns":[]}}